SUNAY AKIN IŞIĞIYLA BEYLİKDÜZÜ’NÜ AYDINLATTI

Modern çağ meddahı Sunay Akın, Beylikdüzü’nde tarih severlere şahane bir Ramazan Gecesi yaşattı. Beylikdüzü Belediyesi’nin Yaşam Vadisi’nde düzenlediği Ramazan etkinliklerinde orucun asıl manasının güneşin en tepede olduğu an demek olduğunu anlatan Akın, “Yani gölgenin yok olduğu an. Ramazan bilginin ayıdır. Güneşi en tepeye alın ve cehaletin gölgeleri yok olsun.” dedi.

SUNAY AKIN IŞIĞIYLA BEYLİKDÜZÜ’NÜ AYDINLATTI

Tarihin karanlıkta kalmış noktalarına ışık tutan, sanatı, müziği, savaşları ve daha birçok konuyu ilgililerine ustaca anlatan modern çağ meddahı Sunay Akın, Beylikdüzü’nde müthiş bir ilgiyle karşılandı. Yaşam Vadisi 1. Etabı’nda Beylikdüzü Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Ramazan etkinliklerinde sahneye çıkan Sunay Akın; orucu, Ramazan’ı, tarihte Türkiye’ye büyük eserlerle damga vurmuş isimleri anlattı. “Oruç, güneşin en tepede olduğu an demektir” diyen Akın, Ramazan bilginin ayıdır. Güneşi en tepeye aldığınız an, cehaletin gölgeleri yok olsun.” mesajını verdi.

Bilgi Gölgede Kalmasaydı, Cehaleti Cumhuriyet’imizin Heykellerine Düşman Ettirmezdik”

Cumhuriyet tarihinde bilginin ışığında yapılan anıtları, heykelleri, yapıları anlatan Akın, Türkiye tarihinde Nazlı Mahmut Efendi’nin kendi adıyla yaptırdığı camiden örnek verdi. “Her ibadethanenin en tepesinde o dini simgeleyen bir işaret vardır. Ama bu camide minarenin en ucuna, en tepeye kalem ve hokka konulmuştur.Bilgi, en yukarı alınmıştır. Yani kubbeler miğfer, minareler süngüdür denmemiştir.” diyen Akın, “Tarihi yazan saltanatlar, saraylar değildir. Tarihi yazan insandır. Bugün, bilgi gölgede kalmasaydı, cehaleti Cumhuriyet’imizin heykellerine düşman ettirmezdik.” diye konuştu.

Akın’ı büyük bir ilgi ve dikkatle izleyen vatandaşlar konuşmanın sonunda ayakta alkışladı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, sahneye çıkarak yaşattığı tarih ve bilgi dolu gece için Akın’a teşekkür etti. İmamoğlu, “Söylenecek söz kalmadı. Lütfen okuyunuz. Akın’ın da dediği gibi bu ay aydınlanma ayı. Bilgiyle aydınlanalım.” dedi.


Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 10:27

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER