Mahalle Muhtarlıkları Kalkıyor mu?

Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer başkanlığında gerçekleştirilen muhtarlar toplantısı, Avcılar öğretmen evinde sabah kahvaltısında sohbet ortamında gerçekleştirildi.

Mahalle Muhtarlıkları Kalkıyor mu?

Periyodik olarak yapılan muhtarlar toplantısı değişen yeni gündem nedeni ile Muhtarlıklar Kalkıyor mu? Sorusu ile başladı. İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin’in basına yaptığı çıkan söylemler ile ilgili açıklaması bile muhtarların zihin bulanıklığını aydınlatmadı.

Avcılar İlçesinin on mahallesinde görev yapan her birinin bir ilçe nüfusundan daha fazla vatandaşla muhatap olduğu yetkileri kısıtlı sorumlulukları ağır mahalle muhtarları, sıkıntılarını, sorunlarını Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer ile paylaştılar.

18/3/1924 tarihinde 442 sayılı köy kanun ile görev ve sorumlulukları belirlenen köy ve mahalle muhtarlıkları, Cumhuriyetimizin bize yegana armağanlarından bir tanesidir. Yaptıkları görev ile en küçük yönetim merkezlerinin sorumlularıdırlar. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme seçim gibi işleri yürütürken, köy muhtarları daha geniş görev kapsamı ile vatandaşın ilk başvurduğu yer oluyor.  Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe, doğumdan ölüme, evlenenden boşanana kadar bir dizi iş için muhtarlığın onayı gerekiyor.  

Küreselleşmenin hızla yayıldığı, ekonomik olarak sınırların kalktığı ve teknolojinin her gün giderek daha da arttığı bir dünya düzeninde ülkeler vatandaşlarının daha şeffaf bir ortamda yaşamasını hedefliyor. Türkiye de gelişen teknoloji ve koşullara adapte olmaya devam ediyor. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) ile nüfus ve vatandaşlık işleri veri tabanında depolanarak vatandaşlık numarası, adrese bağlı kayıt sistemi ile devletin hızlı ve etkin bir şekilde işlemesi sağlanıyor. Küresel dünyaya adapte olma çalışmalarından bir diğeri de e-devlet sistemi. Bu sistem ile zamandan kazanç, ekonomik gelişmeye destek, kâğıt israfına son, maliyetin azalması ve verimliliğin artması ile devletin hızlı ve etkin bir şekilde işlemesine katkı sağlıyor.

Şimdi de bir değişiklik muhtarlık sistemine geliyor. Yapılan çalışmalara göre belediye sınırları içerisinde görev yapan mahalle muhtarları ile köy muhtarlarının yetkileri, özlük hakları yeniden düzenleniyor. Muhtarlık sisteminin değişiminden 17 bin muhtar etkilenmiş olacak. Muhtar Dernekleri Federasyonu’nun birer üyesi olan Avcılar Mahalle muhtarları derneği şu an Türkiye de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı var. Yapılan düzenlemeler 53 bin muhtarı olumlu ya da olumsuz etkileyecek. Konu yoğun bir şekilde görüşülüyor. Avcılar İlçemizde de görev yapan on mahallenin muhtarı konuyu yakından takip ediyor.

Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer birlik ve beraberlik içerisinde görevlerini ifa eden muhtarlarımızın çalışmaları bizleri son derece rahatlatmaktadır. O mahallede bizim adımıza görevi üstelenmesi bizlerin daha huzurlu görev yapması demektir. Çalışmalarınızdan son derece memnunuz, yeni düzenlemeler ile de görev ve yetkiler neyi emrediyorsa ise biz ona göre görevlerimizi hassasiyetle yerine getiririz diyerek mahallelerde vatandaşlarla iç içe olunabilecek toplantıların düzenlenmesi talimatını muhtarlara vererek, dertleri yerinde tespit edelim ki çözümü kolay olsun dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 16:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nil gün
Nil gün - 1 yıl Önce

Muhtarlık kaldırılsın köy muhtarları kaldırılsın sadece belediyebelediyeler olsun.

Gulistan esenler
Gulistan esenler - 1 yıl Önce

Bence muhtarlık köylerden kalkmalı çünkü çok büyük ve ciddî sorunlara yol açıyor insanların guruplasmasina ve ölümlere sebebiyet veriyor

Sadık
Sadık - 1 yıl Önce

Acilen muhtarlıklar kalksın hiç bir şey yapmıyorlar türkiyeyi kaç katrilyon zararı vardır bedava para alıyorlar özellikle büyükşehirlerde

Ercan
Ercan - 1 yıl Önce

Koy muhtarları kalkmalı acil olarakhemde çünkü insanlar ikiye ayriliyor kac kisi ölüyor yaralaniyor bilakis koy mahallede kalkmali gruplasiyorlar yillarca kus kaliyorlar ve isin en kotusu cocukalra kadar aktariliyor hem.muhtarin bir islevi kalmadi devlete zarar sadece

mustafa
mustafa - 7 yıl Önce

köy muhtarlıklarının kaldırılması köylüler için çok önemlidir bugun türkiye genelinde ne milletvekili seçimleri için nede belediye seçimlerinde olaylar yoktur ama bir bakın muhtarlık seçimi için bugune kadar öldürülen insan sayısına gerçeği anlarsınız köyler arasında ki tüm gruplaşmalar ve olayların temellinde köy muhtarları vardır ... bir köylü olarak kalkmasından yanayım

Adnan comakli
Adnan comakli - 8 ay Önce

Muhtarlıklar kalkmalı artık internetten ve nüfus daireleri onların işini yapıyor gereksiz maaş alıyorlar devletin üzerinde büyük bir külfetler

Nurbaki Akşit
Nurbaki Akşit - 1 yıl Önce

Evet bende 2 dönem muhtarlık yapan birisi olarak doğruyu konuşmak gerekirse yorumlardaki gibi muhtarlıklar acil kaldırılmalı. Çünkü muhtarların maaş alma işinden başka hiç bir işleri kalmadı artık 2000 TL maaş artı bağkur primi devlet muhtarlara maaş vermesi yerine bu bütçe ile nice hizmetler yapılır. Bende soruyorum bu teknojik ortamda her işlemini vatandaş evinde oturduğu yerde yapabiliyor eee o zaman Muhtar ne işe yarar aylık maliyet milyonlarca gider devletimize evet çok yerinde bir çalışma acilen kaldırılmalı.

İs met
İs met - 1 yıl Önce

Belediye sorumluluğunu yerine getirdiği için muhtarlığın aracılık fonksiyonu kalktı. Zaten işlevsizdi. Sağlık hizmetleri kamu hizmetleri tüm mahallelerde köylerde yaygınlaştı. İyi bir uygulama olur devletimiz büyük tasarruf eder.

Sevdin Murat Altuğ
Sevdin Murat Altuğ - 2 yıl Önce

Tebrik ederim, tesbitiniz çok haklı. Zaten gelişen iletişim ve ulaşım teknoljisi muhtarlıkları işlevsiz duruma getirdi.

Cemilkakis
Cemilkakis - 2 yıl Önce

Muhtarlık.kalksın.şayet.kaymakamlık bünyesinde.sorunları dinleyip.kaymakamlığa iletecek.birbirimolusursa

Engin
Engin - 1 yıl Önce

Özellikle köy muhtarları denetlensin ve gereksizdir köynufusu çok azdır gerekirse tek miktar olmalıdır ilçeye bağlı olsun köyler büyükşehir lerdede gereksizdir

Bismil
Bismil - 1 yıl Önce

Köy muhtarliklari hemen kalkmali her yerde fesatli var ölumler var boş maaş aliyorlar s


SIRADAKİ HABER