SANDIKTA DERS VERECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İzmit mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 6 milyon 200 bin işssiz olduğunu ve bu sayının hızla attığını belirterek, "Türkiye zengin bir ülke. Ama onlar faydalanıyor. Halk değil. Bütün hortumları kesip halka vereceğim. Sizin çocuklarınız devlet memuru olmak için KPSS sınavına giriyorlar. Onların çocukları sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar. Sözüm söz, bu ahlaksız düzeni yerle bir edeceğim" dedi.

SANDIKTA DERS VERECEĞİZİzmit Perşembepazarı Meydağı'nda CHP mitingi, öğleden sonra gecikmeli başladı. Aşırı sıcak hava nedeniyle birçok vatandaş baygınlık geçirdi. CHP Genel Kemal Kılıçdaroğlu platforma çıktıktan sonra, partisinin milletvekili adaylarını tek tek tanıttı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında AK Parti'nin 13 yıldır ülkeyi yönettiğini hatırlatırken, kalabalıktan "Yuh" sesleri yükselince, "Yuhalamayın. Tepkimizi sandıkta demokratik yollardan göstereceğiz" diyerek yuhlalayanları susturdu.Konuşmasında, "Türkiye'yi 21. yüzyılın yıldızı haline getireceğiz" diyen ve refahı da tabana yayacaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Sandığa gidip derslerini vereceğiz. İş bu kadar basit. Kocaeli emeğin başkenti. Ama Kocaeli'nde isizlik var. Türkiyenin her yerinde işsizilk var. Ben 6 milyon 200 bin işsizim var diyordum. Daha da arttı. Şimdi her 4 gençten 1'i işsiz. Size söz verdim. Dedim ki, Türkiye'yi 21. yüzyılın yıldızı haline getireceğiz. İşsizlik, yolsuzluk, emeklinin, çiftçinin sorununu çözeceğiz. Büyümeden, kalkınmadan herkes nasibini alacak. Refahı nasıl tabana yayacağız. Refah tabana yayılmıyor. Tepede bir grup refah içersinde yaşıyor. Bizde bir avuç insan değil, 70 milyon insan rahat edecek. Refahı tabana yaymanın yolu dedik ki, birinci yolu 11 milyon emeklimiz var. Emeklinin yoksulluk içinde yaşadığını biliyoruz. Emekli Ramazan, Kurban bayramında torunundan kaçıyor. Ben emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 2 maaş ikramiye vereceğim. İtiraz ediyorlar, 'kaynağı nerden bulacaksın?' diye. Türkiye zengin bir ülke. Ama onlar faydalanıyor. Halk değil. Bütün hortumları kesip halka vereceğim. Kendine, çoluk çocuğuna kaynak var ama emekliye gelince kaynak yok. Emekliye para da var, kaynak da var. Hiç meraklanmayın. Onlar sanıyorlar ki emeklinin durumu iyi. İki maaş ikramiye alacaklar koşarak gidip İsviçre bankalarında hesap açacaklar. Emekliye ne veriliyor? Onlar köşeyi dönmeyi düşünüyorlar ben sizi düşünüyorum. Rahmetli Ecevit ne diyordu? 'Ne ezen ne ezilen. İnsanca hakça bir düzeni' kuracağız. Herkes huzur içinde yaşayacak. Herkesin işi ve aşı olacak."

YANDAŞ YOK, VATANDAŞ VAR

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir ülkede işsizlik sorunu çözülmediyse o memlekte huzur olmaz. Çocuk işsiz, kızı işsiz, o evde huzur olurmu?" diyerek şöyle devam etti:

"6 milyon 200 binin üzerinde işsiz ordusu yarattılar. Sizin çocuklarınız devlet memuru olmak için KPSS sınavına giriyorlar. Onların çocukları kursa, sınava gidiyor mu? Onların çocukları sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyorlar. Sözüm söz bu ahlaksız düzeni yerle bir edeceğim. Ben söz verdim ülkem için, bu ülkenin güzel insanları için çalışacağım. Benim kişisel çıkar peşinde koşmak diye bir düşüncem yok. Ben siyaseti kendi cebi için değil, vatandaşın cebini düşünerek yapacağım. Onlar kendilerini, yandaşlarını düşünüyorlar. Benim için yandaş yok, benim için vatandaş var." 

KIDEM TAZMİNATLARINA GÖZ DİKTİLER

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında, Kocaeli'nin işçi kenti olduğunu da hatırlatarak, "İnsanlar emek harcıyorlar. Sizin kıdem tazminatınıza da göz diktiler. Sendikaların kabul etmediği kıdem tazminatı düzenlemesi asla ve asla parlementodan geçmeyecektir" dedi. Kılıçdaroğlu, "Taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz. Kişiler çalışıyorsa kadrolu çalışacaktır. Herkesin iş güvencesi olacaktır. Bunu söylediğimde yine koro halinde bağırdılar 'Kaynağı nereden bulacaksın?' diye. Kaynağı bulacağız. Bu ülkede kimin sorunu varsa çözüm adresi CHP'dir. Bu ülkede yoksulluğu bitirmek istiyorsak çözüm adresi CHP'dir. İşsizliği, yolsuzlukla mücadelenin çözüm adresi CHP'dir. Bu ülkede etnik kimlik üzerinden inanç üzerinden siyaset, yapmayacağız ve yaptırmayacağız ve bunun adresi de yine CHP'dir." diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, kamyoncuların sorunları bulunduğunu ve onların da haklarını temsil edeceklerini belirtirken, "24 saat çalışıp büyük acılar çekiyorlar. Gelir elde edemiyorlar. Vergiler pahalı. Eğer sen de yaşanacak bir ülke istiyorsan kamyoncu kardeşim geleceksin ve sen de CHP diyeceksin" diyerek onları da CHP'ye oy vermeye çağırdı. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: 

FAİZLERİN YÜZDE 80'İNİ SİLECEĞİZ

"Kocaeli, yurttaşların aynı zamanda çok borçlandıkları bir kent. Tüketici borcu, kredi kartı borcu var. Sözüm söz bu faizleri en az yüzde 80'ini sileceğiz. Diyorlar ki 'kaynağı nerde? Bankalarla oturup anlaşacağız. Getirdiğimiz projeler devletin nasıl yönetilmesi gerektiğini gösteren projelerdir. CHP iktidarında onlar için kurs açacağım. Devlet nasıl yönetiliir? Vatandaşın borcu nasıl silinir? Bunların tamamını onlara öğreteceğim. Sözüm sözdür."

SİZİN İÇİN ALIN TERİ DÖKECEĞİM

Kemal Kılıçdaroğlu partililere, "Geçtiğimiz dönemlerde CHP ye oy vermeyenleri ikna edeceksiniz. 'Gelin kardeşim beraber sandığa gidelim' diyeceksiniz." diyerek " Sandığa götürmeye söz veriyor musunu?" diye sordu. Kalabalığın "evet" cevabı vermesi üzerine de "Ben de size söz veriyorum. Sizin için, bayrağımız için emek harcayacağım, alın teri dökeceğim. Döktüğüm alın teri size helal olsun diyeceğim" dedi. 

"İKTİDARIN DEĞİL HALKIN POLİSİ OLUN"

Seçmenlerden 13 yıl için değil sadece 4 yıl için yetki istediğini, 4 yılda işssizliği yeneceğini belirten kılıçdaroğlu, "4 yılda işsizliği yeneceğim. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. 4 yılda herkes hakkını alacak. Herkes kazanacak. Sadece ve sadece hortumcular kaybedecek. Bizim bu mitingi düzenlememize güvenlik önlemlerini alan polis kardeşlerimiz, onların da sıkıntısı var. Dedim ki sizin de sorunlarınızın çözüm adresi CHP'dir. 'Sizden bir isteğim var; iktidarın polisi olmayın, olacaksanız halkın polisi olun' dedim. Ben bu ülkede çatık kaşlı insanların sokakta gezmesini istemiyorum. Caddede sokakta tarlada fabrikada huzur içinde çalışmasını istiyorum. Bana vereceğiniz destek Türkiye'ye çocuklarımıza bayrağımıza vereceğimiz destektir unutmayın" dedi.

ÇERKEZLERİN ACISINI PAYLAŞTI

Kılıçdaroğlu, konuşmasının son bölümünde Çarlık Rusya döneminde bundan 151 yıl önce çürük gemilere bindirilerek Osmanlı topraklarına gönderilen, ancak binlercesi gemilerin batması sonucu ölen Çerkeslerin bugün Kandıra Kefken'de anma töreni yapacaklarını hatırlatarak, onların da acılarını paylaştığını söyledi. kılıçdaroğlu daha sonda Kocaeli'den ayrıldı. 


KAÇAK SARAYA BAĞLANAN HORTUMLARI KESECEĞİM

Kemal Kılıçdaroğlu, Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda yaklaşık 40 bin kişiye hitap etti. Türkiye'de 6 milyon 200 bin gencin işsiz, 17 milyon kişinin de yoksul olduğunu anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında hiç bir çocuğun yatağa aç girmeyeceğini söyledi. CHP iktidarında gerginlik, kavga olmayacağını, iş yapacaklarını, istihdam yaratacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, hortumu tarihe gömeceklerini savundu. Kaçak saraya bağlanan hortumları da keseceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bizim iktidarımızda benim, bakanlarımın çocuklarının boy boy para kasaları olmayacak. Ayakkabı kutularında para olmayacak. Hortumu tarihe gömeceğim" dedi.

TÜRKİYE TARIM KENTİ

Son 10 yılda 2 Trakya büyüklüğündeki alanın ekilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Niçin ekilmiyor çiftçi zarar ediyor, bankalara borcumu ödeyemiyor. Hollanda örneğini verdim. Hollanda, Konya'dan küçük bir devlet. Yılda 120 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Koskoca Türkiye'nin yıllık tarım ürünü ihracatı 18 milyar dolar. Bizim neyimiz eksik. Her şeyimiz var. Bir şey var ki o da önemli. Eksik olan namuslu ahlaklı siyasettir. Eğer bir ülkede siyasetçi vatandaşı değil de cebini düşünürse halk yoksullaşır. Ben onlar gibi 10-13-20 yıl değil sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4 yılda sözüm söz hiç bir kimse yatağa aç girmeyecek. Hiç bir aile ben yoksulum demeyecek. Hiç bir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Sosyal devleti yeniden güçlendireceğiz. Herkesin işi aşı olacak. Türkiye o zaman yaşanacak Türkiye olur. Asgeri ücrete 1000 lira diyorlar. Öğrensinler, asgari ücret 949 lira. 5 kişilik bir aile sabah akşam simit yese çay içse günlük 30 lira eder. Ayda 900 lira geriye kalır 49 lira. 49 lirayla bu adam ne yapsın? Asgari ücret 1500 lira olacak dedim, Maliye Bakanı diyor ki, 'Askeri ücreti 1500 lira yapmak işçiye zulümdür'. Ben soruyorum o beyefendiye, sen ayda 14 bin lira alırken zulüm olmuyor da işçiye 1500 lira verince mi zulüm oluyor. Onlar asgari ücretin ne olduğunu, halkı unuttu, sadece ceplerini düşünüyorlar. Onların sadece yandaşları var."

MAZOTU 1,5 LİRADAN VERECEĞİM

Çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceğini anlatan Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Koro halinde bağırıyorlar parayı nereden bulacaksın. Eski alışkanlıkları depreştirmeyeceğiz diyorlar. Sevgili Adanalılar ben maliyeciyim devlet nasıl yönetilir bilirim. Harcamalar nasıl yapılır bilirim. Sizlerin oylarıyla CHP iktidar olduğunda bunlara bir kurs açacağım. Öğreteceğim onlara. Bakınız petrol dışarıdan geliyor doğrudur kar konuyor istasyona gidiyor doğrudur. Peki, fiyat ne 1.21 kuruş. Biz 1,5 liradan vereceğiz. Kim zarar edecek hortumcular zarar edecek. 1.5 liradan vereceğiz dedim.

Bir gerçeği bilmenizi isterim. Oğluma sabahın altısında 'Paraları sıfırladın mı?' demeyeceğim. Telaşları oradan, malı götürüyorduk engel oluyor Kılıçdaroğlu. Malı götürmeyeceksin. Onu hortumculara yedirmeyeceğim. İçinizde taşeron işçi var mı bilmiyorum. Dedim ki taşeron işçiliği kaldıracağım. Olmasın böyle bir şey dedik. Ömür boyu asgari ücrete mahkum. Bazıları onun da altında alıyorlar. Dedim olmasın böyle bir şey, çalışıyorsa kadrolu çalışsın kıdem tazminatı hakkı olsun dedim. Ankara'daki beyler de duysunlar. 

Taşeron parayı alırken sadece işçi ücretini mi alıyor hem karını hem KDV alıyor. Ben ne diyorum o köle tüccarını kaldıracağım diyorum. Kadrolu olsun toplu sözleşme hakkı olsun. Zarar eden var mı? Yok. 800 bin taşeron işçisine sesleniyorum. CHP iktidarında hepinize kadro vereceğiz. Hiçbir ayrım yapmayacağız. Çünkü bir kul hakkı yemeyiz. Çünkü bir bu bereketli topraklarda bereket olsun isteriz. Aramızda çok sayıda genç var. Ülkenin sorunlarına sahip çıkın gençler. Mademki slogan atıyorsunuz. Siyasete kulak kabartın. CHP'yi Mustafa Kemal'in partisini unutmayın."

MISIR'A İDAM YARAR SAĞLAMAZ UYARISI

Mısır'da Temmuz 2013'teki askeri darbeyle devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam kararı istenmesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

"Siyasi idamlar hiç bir topluma yarar getirmemiştir. Siyasi idamlar toplumda derin yaralar açmıştır. Asla kabuk bağlamamıştır. Siyasi idamlardan vazgeçmelerini istiyorum. Toplumu kucaklamak, barış ve huzuru sağlamak idamlardan geçmiyor. Türkiye'ye bakın siyasi idamlar oldu. Bu toplum kaldırmıyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi hala anıyoruz. Erdal Eren idam edildi, idamların topluma bir faydası yok. Mısır'daki hükümet yetkililerine sesleniyorum. İdamlar size de tarihinize de geleceğinize de yarar getirmez. Tam tersine toplumu ayrıştırır. Türkiye'nin tarihine bakın idamlardan ötürü toplum bir süre sonra pişmanlık içerisine girmiştir. Aynı duyguyu Mısırlı kardeşlerimizin de yaşamasını istemiyorum."
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 14:16

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER