Hedefimiz bu yıl içerisinde 10 bin konutun kentsel dönüşüme girmesi

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, belediyenin YouTube kanalı üzerinden yayınlanan “Sosyal Medya Buluşmaları” programında Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür ve AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki'yi ağırladı.

Hedefimiz bu yıl içerisinde 10 bin konutun kentsel dönüşüme girmesi

Deprem haftası kapsamında gerçekleşen programın moderatörlüğünü Başkan Hançerli yaptı. Görür ve Mahruki, Hançerli'nin sorularını cevapladı.

Sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan programda, Türkiye’de deprem gerçeği ve Avcılar'da depreme hazırlık için atılan adımlar bir kez daha konuşuldu.

Bilim adamların devletten deprem konusunda bir destek göremediklerini belirten Naci Görür: “Ülkeyi yönetenler depremi bizim gözümüzle görmüyorlar. Biz bugün Türkiye’de nerede deprem olur, periyot olarak ne zaman olur, nasıl olur, ne büyüklükte olur?, olursa ne kadar insan ölür ne kadar insan yaralanır?, doğruya yakın bir boyutta söyleyebiliriz. Daha deprem gelmeden devlet ve hükümete bu bilgileri verebiliyorsak o halde ne bekliyoruz?.”

Depreme karşı güvenli bir kent inşa yapmak için sahaya inip çalışmalar yapmak gerektiğini; “Depreme hazırlık için halkı bilinçlendireceksiniz, kentin alt yapısını güçlendireceksiniz, yolları düzenleyeceksiniz, halkla beraber ekonomik ama dayanıklı konutların hızla inşa edilmesini sağlayacaksınız.”

2021 yılında 10 bin konut kentsel dönüşüme girecek

Programda konuşma yapan Hançerli, Avcılar'da 1320 bina kentsel dönüşüm sürecine girdiğini, 6 bin konutun ise başvuru sürecinde olduğunu belirterek, “ Bu yıl önümüze bir hedef koyduk. Yıl içerinde 10 bin konutu kentsel dönüşüm sürecine dahil edeceğiz.”

Hançerli'nin “Deprem sonrasına hazır mıyız?” sorusunu yanıtlayan AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, “ Maalesef hazır değiliz.

Sadece 17 bina yıkılan İzmir depreminde bunu gördük. Her enkazın başında 300-400 tane kurtarmacı vardı. 17 enkaz için 7 bin personel çalıştı. Beklenen İstanbul depreminde böyle bir lüksümüz olmayacak.”

Güvenli yapı stoğunu arttırmak, deprem sonrası kriz yönetiminden daha önemli

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli programın kapanış konuşmasında deprem öncesi hazırlıkların deprem sonrasındaki kriz yönetimininden çok daha önemli olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Depremin vereceği zararı azaltmak için yapılması gerekenler var. Deprem sonrası kriz yönetimi için önemli çalışmalar yaptık. Fakat ne kadar iyi çalışırsanız çalışın orası çıkmaz sokak.

Eğittiğiniz insanların dahi hayatta kalma şansının olup olmadığını bilmiyorsunuz. Bu sebeple deprem öncesi hazırlık ve güvenli yapı stoğunu arttırmak ve güçlendirmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER