Mısır'daki Türkler isyanı anlattı

Mısır'daki Türkler isyanı anlattı
Mısır'daki olayların tanığı Türkler istanbul'a geldi

"Otele saldırdılar. Canımızı zor kurtardık. Biz otelin arka tarafından kaçarak havalimanına ulaştık"

Mısır'da halk ayaklanmasıyla başlayan iç karışıklık dün had safhaya ulaşınca burada bulunan başta Türkler olmak üzere çok sayıda turist ve öğrenci ülkeyi terk etmeye başladı. Mısır'dan kaçan vatandaşlar THY'nin Kahire-İstanbul seferini yapan TK-693 sayılı tarifeli uçağıyla sabah saat 06:15'de Atatürk Havalimanı'na geldiler. Uçakta bulunan 93 yolcunun çoğunluğunu tatil için Mısır'a giden Türk vatandaşlar oluşturdu. Ayrıca Kahire'de bulunan çeşitli üniversitelerde okuyan uzak doğulu çok sayıda öğrenci de yaşananlar nedeniyle Mısır'dan ayrılmak zorunda olduklarını dile getirdiler.

"CANIMIZI ZOR KURTAKDIK"

İş nedeniyle Mısır'da bulunan Serhan Doğan adlı Türk vatandaşı gazetecilere yaptığı açıklamada göstericilerin kaldıkları otele saldırdıklarını dile getirdi. Doğan yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

"İş için bir hafta önce Mısır'a gittim. Bizim kaldığımız otelin arka tarafında fakir bir mahalle var. Oradan geldiler ve otele saldırdılar. Canımızı zor kurtardık. Biz otelin arka tarafından kaçarak havalimanına ulaştık. Sokaklarda sıkıyönetim var diyorlar ancak askerin halka bir müdahalesi yok"

"TÜRKLER ERKEN DÖNMEYE ÇALIŞIYOR"

Yolculardan Ediz Yücetin ise " Havalimanı çok kalabalık. Orada bulunan Türkler erken dönmeye çalışıyor. Şu anda orada uçak bekliyorlar. Bir kısmı bizim uçakla geldi. Bir sonraki uçağı bekliyorlar. Biz gelirken havalimanında 25-30 kişi uçak bekliyordu. Uçağımızda yer vardı ancak operasyonel nedenlerden dolayı onları uçağa alamadık" dedi.

TATİL İÇİN GİDENLER ÜLKEYİ TERK EDİYOR

Tatil için Mısır'a giden Turan Üstün ise, "Biz pazar günü gittik. Olayların olduğunu bilseydik gitmezdik. Biz Kahire Havalimanına başka bir şehirden geldik.Kahire giriş çıkışları iptal ettikleri için şehre giremedik. Otelleri yağmalamışlar. Havalimanı çok kalabalık ve insanlar üst üste Mısırlılarda kaçmaya çalışıyor. Allah devletimizden razı olsun uçak geldi ve biz geri döndük" diye konuştu.

Mısır'da öğrenci olarak bulunan bir grup Malezyalı da kış tatilini geçirmek için İstanbul'a geldi.

Usaid Bın Fakhoriddin, "Bir buçuk yıldır orada öğrenciyim. İnternet ve telefon bağlantısı kesildiği için olaylar hakkında çok fazla bilgi edinemedik. Protesto gösterilerini gördük. Bir hafta kış tatilini geçirmek için Türkiye'ye geldik ancak oraya Tekrar dönmek zorundayız" ifadesini kullandı.

Tatil için amcasının yanına İstanbul'a gelen Nurhata Aid de daha önce böyle bir durumla karsılaşmadıklarını belirterek " Gösteriler nedeniyle çok korkut ve evden dışarı çıkmamaya özen gösterdik. Bir hafta tatil için Türkiye'ye geldik ancak tekrar dönmek zorundayız" dedi.


HAVALİMANINDA ENDİŞELİ BİR BEKLEYİŞ VAR

Yine işleri nedeniyle Mısır'da bulunan Levent Aktaş adlı bir işadamı gazetecilere yaptığı açıklamada havalimanında endişeli bir bekleyişin olduğunu ve sadece THY'ye ait uçağın kalktığını söyledi. Aktaş Mısır'da meydana gelen ayaklanma ile ilgili olarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mısır'ın her ilçesinde işimiz var. Olayların olduğu dönemde ben Port Sait şehrindeydim. Ve benim orada olduğum dönemde olayların başladığında ilçe emniyet müdürlüğünün önündeydik. Askerler sivil giyinip halkın arasına karıştılar. Sonradan milleti coplayarak dağıttılar. Kahire Havalimanı'na bir araç kiralayarak geldik. Havaalanında bir otelde kaldık. Normalde biz önümüzdeki pazartesi gelecektik ancak ilk uçakla döndük. Havalimanında acayip endişeli bir bekleyiş var. Sadece Türkler değil dünyanın her yerinden insanlar var. Herkes uçağını bekliyor. Ancak bizim uçağımızdan başka bir uçak da kalkmadı."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.