NATO Libya'yı vurabilir

NATO Libya'yı vurabilir
Küba'nın efsane lideri Castro'nun tezi gerçek oluyor. Bir AB yetkilisi, İtalya'dan kalkacak NATO uçaklarının Libya'yı vurabileceğini ileri sürdü

Libya lideri Muammer Kaddafi, isyanı kanla bastırırken, NATO'nun ve AB'nin bu ülkeye askeri operasyon düzenleyebileceği iddia edildi. Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun hafta başında, NATO'nun Libya'ya müdahale için fırsat kolladığını belirtmesinin ardından Suudilerin finanse ettiği Londra merkezli El Kuds El Arabi gazetesi, Avrupalı yetkililere dayandırdığı haberinde NATO uçaklarının Libya'ya müdahale etmek için İtalya'nın güneyine konuşlandığını yazdı. Gazete Kaddafi'nin halkını savaş uçaklarıyla bombalamaya devam etmesi halinde NATO uçaklarının, Libya savaş uçaklarını düşürmek için harekete geçeceğini iddia etti.

SAVAŞ GEMİLERİ BEKLEYECEK
NATO savaş gemilerinin Trablus açıklarında uluslararası sularda bekleyeceğini, Libya uçaklarına füzelerle müdahale gibi ikinci bir olasılık üzerinde de düşünüldüğü vurgulandı. Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AB yetkilisi de, 6 bine yakın AB vatandaşının bulunduğu Libya'da insani durumun daha da kötüleşmesi halinde 'askeri operasyon' yapılabileceğini söyledi. AB'li yetkili, silahlı müdahale konusunda, 'Üzerinde çalıştığımız ihtimallerden birisi bu' dedi. ABD Başkanı Barack Obama,  Libya'da yaşanan acı ve katliamın kabul edilemez olduğunu belirterek, 'Libya hükümeti, devam eden insan hakları ihlallerinin bedeliyle yüzleşmeli' dedi. Obama, son birkaç gündür ulusal güvenlik ekibinin Libya'daki durumu izlemek için tüm gün ve gece çalıştığını ve gidişatla ilgili uluslararası ortaklarıyla koordinasyon halinde olduklarını söyledi. Almanya da 3 savaş gemisini Libya açıklarındaki uluslararası sulara gönderdi. Almanya Savunma Bakanı Sözcüsü, toplam 600 askeri personelin görev yaptığı 3 savaş gemisinin Libya ile Malta arasında uluslararası sularda beklediğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, bölgede bulunan HMS Cumberland savaş gemisinin, sivillerin tahliyelerine yardımcı olmak amacıyla Libya kıyılarındaki uluslararası sulara gitmek için hareket ettiğini açıkladı.

Kaddafi: Bin Ladin isyanın sorumlusu
LİBYA lideri Muammer Kaddafi, bu hafta içinde ikinci kez halka seslenerek protestocuların silahlarının elinden alınmasını istedi. Zaviye'de yapmayı plandığı konuşmayı çatışma çıkması nedeniyle devlet televizyonuna telefonla İngilizce olarak yapan Kaddafi, ayaklanmanın arkasında El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in olduğunu söyledi. 'İnsanları manipüle eden düşman Bin Ladin. Onun aklınızı çelmesine izin vermeyin' diye konuşan Kaddafi, El Kaide militanlarının, gençlerin 'kahvelerine sütle birlikte halüsinasyona yol açan haplar katarak' onları 'kullandığını' savundu.
'Mantıklı hiçbir insanın' yönetimine karşı protestolara katılmayacağını  kaydeden Kaddafi, başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye şehrinde çıkan çatışmalara atıfla 'Zaviye'de olanlar bir saçmalık. Mantıklı insanlar böyle bir saçmalığın içine girmez. Beni hayal kırıklığına uğratmayın. Yoksa çok sinirleneceğim. Yüzümüzü size dönüp ülkeyi yıkıma uğratırız. Zaviye tüm aşiretlerin anasıdır' dedi.  'İktidarının manevi' olduğunu yineleyen Kaddafi, 'yasa yapma veya yasa uygulatma yetkisinin bulunmadığını, İngiltere Kraliçesinin de böyle bir yetkisi olmadığını, kendi durumunun tam da bu şekilde olduğunu' ifade etti. Kaddafi, 'Benden uzun süre iktidarda olanlar var. Mesela İngiltere Kraliçesi Elizabeth benden uzun sürede iktidarda ve başına bir şey gelmedi' dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.