Ölürüm de gitmem

Ölürüm de gitmem
Libya Lideri, dünyaya meydan okuyarak istifa etmeyeceğini ve şehit olacağını açıkladı. Dış güçleri ve Arap medyasını suçlayan Kaddafi, ABD'yi hedef tahtasına koyarken, yandaşlarını isyancılara karşı sokağa çağırarak iç savaş sinyali verdi

LİBYA Lideri Muammer Kaddafi, 42 yıllık iktidarını devirmek için ayaklanan muhaliflere ve dünyaya, ABD uçaklarının 1986'da vurduğu ve kızını öldürdüğü eski sarayının önünde yaptığı konuşmayla meydan okudu. Bir haftadır süren gösterilerin ardından ilk kez devlet televizyonundan halka hitap eden Libya Lideri'nin çok sinirli olduğu dikkat çekti. Bağırarak ve yumruğunu sallayarak konuşan Kaddafi, istifasını isteyen göstericilerle mücadele edeceğini ve ülkesinden ayrılmayacağını belirterek, 'Bu topraklardan asla gitmeyeceğim, gerekirse şehit olacağım' dedi.

HAPÇI GENÇLER
'Devlet başkanı değilim, devrimin lideriyim. Yani İstifa edilmesi söz konusu olmayan bir makamdayım' diyen Kaddafi, yönetime karşı gösterilerin Libya'nın imajını bozduğunu kaydetti. İsyancıları uyuşturucu ilaç almış  karafatmalara ve farelere benzeten Kaddafi, göstericilere 'Evinize dönün petrolü paylaşalım' dedi. 'Libyalılara şan ve şeref getiren bir bedevi savaşçısı olduğunu'' ifade eden Kaddafi, 'Biz Libyalılar geçmişte ABD ve İngiltere'ye direndik, teslim olmayacağız'' dedi.
Henüz güç kullanmadığını, gerekirse kullanacağını vurgulayan Kaddafi, protestocuları 'Libya halkını temsil etmeyen çete üyeleri, sıçanlar ve paralı askerler'' olarak tanımladı. Konuşması sırasında anayasa olarak kabul edilen Yeşil Kitabı açan Kaddafi, protestocuların ölümü hak ettiklerini söyledi. Protestocuların Libya'yı 'bir İslam devletine, yeni bir Afganistan'a dönüştürmek istediğini'' ileri süren Muammer Kaddafi, ordu ve polise düzeni sağlama emri verdi. Kaddafi, 'Halkın güvenliği için tüm genç erkekler yerel komiteler kurmalı. Libya halkı ve halkın devrimi, Libya'yı yönetecektir. Kaddafi'yi seven kadınlar ve erkekler, evlerinizden çıkıp sokakları doldurun. Bu nereden geldiği belli olmayan yalancılara saldırın. Dışarı çıkın ve savaşın' dedi. Libya lideri kendi taraftarlarından yeşil kol bandı takmalarını istedi, yerel yönetimlerin yetkilerini artırarak, reform sözü verdi. Önceki gece kaçtığı haberlerini yalanlamak için devlet televizyonunda görüntüsü yayınlanan Kaddafi, yabancı basını kastederek,  'Havlayan yabancı köpeklerin sözlerine inanmayın' demişti.

ABD'nin kızını öldürdüğü eski sarayından konuştu
KADDAFİ, dünyaya meydan okuduğu konuşmasını ABD uçaklarının 14 Nisan 1986'da vurduğu Trablus'taki eski sarayı Bab El Aziziye'den yaptı. Bombardımanda Kaddafi'nin 18 aylık kız evlatlığı ölmüş, eşi ve 2 oğlu yaralanmıştı. Vurulduğu günkü haliyle duran binanın önünde yumruğun içinde sıkılmış bir ABD savaş uçağını gösteren 'meydan okuma anıtı' adı verilen heykel bulunuyor. 1986 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan, Almanya'da bir diskonun bombalanması olayını düzenlediği gerekçesiyle Libya'ya hava saldırısı düzenledi. Libya'nın askeri hedeflerinin ve şehirlerinin vurulduğu saldırıda, 101 Libyalı hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı isyancıların safında, elçileri istifa etti
LİBYA'da Muammer Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarına karşı baş kaldıran muhalifler, Bingazi, Derne ve Tobruk kentleri ile Libya'nın Mısır sınırının kontrolünü ele geçirirken, İçişleri Bakanı Abdül Fatah Yunus, Kaddafi'nin liderliğini tanımadığını ve muhalefete katıldığını ilan etti. El Cezire'nin haberine göre, Yunus 'İ7 Şubat Devrimi'ne katıldığını' açıkladı. Orduya da çağrıda bulunan Yunus, halkın 'Meşru taleplerinin' yerine getirilmesi yönünde çalışmasını istedi. Tobruk kentindeki askerler de, artık Kaddafi'yi desteklemediklerini ve kentin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını söyledi. Artık görevi bıraktığını söyleyen eski Binbaşı Hany Said Merci, 'Bütün doğu bölgelerinin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını' söyleyerek, 'Burada ordu ve halk el ele' dedi. Kaddafi karşıtı güçler Libya'nın Mısır sınırının kontrolünü ele geçirdi. Bu arada, protestoculara yönelik katliamlar dünyayı ayağa kaldırdı. Kaddafi'nin uçaklarla Trablus'ta göstericileri bombalamasını dünya basını manşetlerine taşıdı. İngiliz The Times gazetesi 'Lanet olası Albay' başlığını atarken, Independent muhabiri Robert Fisk, Kaddafi için 'Zalim. Mağrur. Kana batmış' ifadelerini kullandı. BM ve Arap Birliği dün Libya gündemiyle toplanırken, Kaddafi'nin elçileri bir bir onu terk etmeye başladı. Libya'nın Endonezya, ABD ve Hindistan nezdindeki büyükelçileri muhaliflere bomba yağdırılarak orantısız güç kullanılmasını protesto için istifa etti. Libya'nın ABD Büyükelçisi Ali Avcali, ülkesinin 'diktatörlük rejimini' temsil etmediğini belirterek, görevinden istifa etti. Yine Libya'nın Endonezya Büyükelçisi Selahaddin El Bishari de 'Kendi halkına karşı ağır silahlar, savaş uçakları ve paralı askerler kullanarak. Bu kabul edilemez' dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.