Tünel inşaatı nedeniyle risk altına giren zeytin ağaçlarını belediye Avcılar'a taşıdı

Ayvacık-Küçükkuyu'da yapılan tünel inşaatı nedeniyle yok olma tehlikesine giren zeytin ağaçları, Avcılar Belediyesi tarafından Avcılar'a getirildi.

Tünel inşaatı nedeniyle risk altına giren zeytin ağaçlarını belediye Avcılar'a taşıdı

Çanakkale'yi İzmir ve Balıkesir'e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı, bölgede bulun asırlık zeytin ağaçlarını yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmişti. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile birlikte inşaattan çıkan tonlarca hafriyatın altında kalacak olan ağaçlar için harekete geçerek, risk altındaki ağaçları Avcılar’a taşıdı.
Avcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin hassas çalışmalarıyla Küçükkuyu’dan sökülüp tırlara yüklenerek Avcılar’ın muhtelif yerleri ve parklarına dikilen ağaçların en genci 100, en yaşlısı 500 yaşında.

"Doğanın ve yaşam alanlarımızın yok edilmesinin önüne geçilmelidir"

Başkan Hançerli konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi; “Doğanın ve yaşam alanlarımızın yok edilmesinin önüne geçilmelidir. Yol yapımı ve tüneller nedeniyle zeytin ağaçları kesiliyor, yakılıyor odun oluyor. Buna bizim yüreğimiz dayanmadı. Barıştır, dostluktur, kardeşliktir, umuttur, bin bir derde şifadır zeytin ağacı. Avcılarımızın dört bir yanını donattığımız zeytin ağaçlarımızı, kardeşimiz komşu belediyelerimizle de paylaştık. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER