Beylikdüzü'nün yeni başkanı kim olur!

Madem Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadir Topbaş'ın istifası ile boşalan koltuğa aday oldu. CHP dün gösterişli bir adaylık açıklaması yaptı.

Madem CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, bu basın toplantısında yaptığı konuşmada, kendisini adaylığa layık gördüğü için Kemal Kılıçdaroğlu'na, partinin yöneticilerine, İstanbul milletvekilerine, meclis üyelerine, belediye başkanlarına teşekkür ederek; "Benim İstanbul'a çok basit bir vaadim var. Ben, İstanbul'a özenli bir yönetim vadediyorum. 

Büyük ya da küçük demeden İstanbul için yapılacak her işi özenli yapmanın, atılacak her adımı özenle atmanın sözünü veriyorum. İnsanlara değer veren, insana özen gösteren ve 'önce insan' diyen, ayrımcılık yapmaksızın tüm İstanbullulara aynı ölçüde özen gösteren bir yönetim vadediyorum. Ben İstanbul'a yeni nesil bir belediyecilik vadediyorum...' diye konuşarak adaylıkta iddialı olduğunu vurguladı.

*

O halde Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun -zayıf bir ihtimal olsa bile, neden olmasın- İBB mecis üyeleri tarafından İstanbul'un yeni belediye başkanı seçilmesi durumunda Beylikdüzü'nde de benzer bir seçim  yapılacaktır.

Peki bu seçime kimler aday olur?

Adaylar mevcut belediye meclis üyeleri arasından belirleneceği için, CHP'nin muhtemel adayları; Mülayim Demirtaş, Fatih Keleş ve Gülüzar Bektaş olur.

AK Parti'nin muhtemel adayları ise Seyithan İzsiz ve Mücahit Birinci ikilisinden birisi olur.

*

Siz bu tesbitleri ister 'espri' niyeti ile okuyun.

İster bizi 'sazan' yerine koyun.

İster ciddiye alın.

O sizin bileceğiniz durum.

Ancak bu yakıştırmaları yaparken de dikkat edin 'yem' atılınca 'sazan' durumuna düşmeyin.

Biz en azından 'yem'imizi de 'olta'mızı da kendimiz atıp kendimiz tutuyoruz!

Neyse bu sözümüz birkaç gündür – Kadir Topbaş'ın istifasından sonra – yazdıklarımızı, çizdiklerimizi, yorumlarımızı, öngörülerimizi kabullenmeyen isimler içindi.

Lütfen herkes üzerine alımasın...

Oylama tekniği değişirse sonuç da değişebilir!
Biz gelelim, Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’ndan istifa etmesinin ardından gözlerin çevrildiği İstanbul'un yeni başkanının kim olacağı tartışmalarına.

Hemen şunu da söyleyelim.

Dün adaylığının açıklanmasından sonra Ekrem İmamoğlu ile görüştüm.

Aslında CHP'nin adayının kimin olacağı konusunda insiyatif tamamen belediye meclis üyelerinde gibi görülse de.

Ve İmamoğlu'da bu duruma böyle yorum yapsa da.

Edindiğim izlenim ve kulis bilgilerine bakılırsa CHP'nin İstanbul ilçe belediye başkanları oldukça etkin çalışmalar yapmış.

Meclis üyeleri ile durum paylaşımı ve isim yönlendirilmesi yapılmış.

İsmi bende saklı birkaç belediye başkanı İmamoğlu'nun isminde karar kılarak CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu ikna etmeye çabalamışlar.

Sonuçta İmamoğlu ismi yapılan gizli oylamada en çok tercih edilen isim olmuş.

*

Peki şimdi ne olacak?

Seçim hangi teknikte ve şartlarda yaşanacak.

Hani daha önceki benzer seçimler gibi, her belediye meclis üyesine dağıtılacak not kağıdına, belediye meclis üyelerinin kendi el yazıları ile adayların ismi mi  yazılacak?

Şayet seçimler böyle olursa, Ak Parti adayına oy vermek istemeyen AK Partili belediye meclis üyeleri iktidarın olası baskısı ve korkusu yüzünden tercihinde objektif davranmayabilir.

Belki CHP'li belediye meclis üyelerinin içinden de kendi adaylarına oy vermeyen çıkabilir ama.

Kimse bu isimlerin peşine düşmeyeceği gibi, seçim kaybedilirse AK Partili belediye meclis üyeleri tespit edilebilinir ve ciddi sıkıntılar  yaşayabilirler.

Bu yüzden daha farklı bir gizli oylama yapılması durumunda, bu durum seçim sonuçlarına da  yansıyabilir.

*

Bir başka tartışma da şu ki; 'milli irade' 2014'te AK Parti'nin adayı Topbaş'ı seçmişti şimdi de CHP'nin bu gerçeğe rağmen aday çıkartması doğru değilmiş.

Bu yorumu yapanlara şunu söylemek lazım; 'milli irade'ye sadece İstanbul'da değil her yerde her ortamda saygı göstermek gerekiyor.


ekrem imamoğlu

*

Kısacası dostlar bugün az da olsa bir heyecan  yaşanacak.

Seçim yapılacak.

Oylama yapılacak.

Evet, Ak Parti adayı Mevlüt Uysal mı olur, son anda bir değişiklik olur mu bunu göreceğiz.

Evet, AK Parti'nin adayının seçilme ihtimaline kesin göz ile bakılıyor.

Ancak ve şayet, Ekrem İmamoğlu mevcut CHP'li meclis üyelerinin 127 tanesinin oyunu ve artı bir bile olsa AK Parti'li meclis üyelerinden birisinin oyunu almayı başarırsa, bu bile CHP'ye ve İmamoğlu'na ciddi prim yaptırır.

Tabi bunun gerçekleşmesi için de sadece İmamoğlu'nun ismi ve performansı yetmeyecek.

CHP'nin diğer ilçe belediye başkanlarının ve etkili isimlerin çalışması ve gayretleri de gerekecektir...

GÜNÜN SÖZÜ
Mucizeler kediler gibidir. Aramaya çıktığınızda asla bulamazsınız. Fakat beklemediğiniz anda kucağınıza atlayıverir....

YORUM EKLE