Havai fişek Büyükçekmece'de tamamen yasaklandı

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Mert defalarca köşe yazısında dile getirerek; HAVAİ FİŞEK YASAKLANSIN demişti... Nihayet dün toplanan Büyükçekmece Belediye Meclisi, gece geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, hasta, yaşlı ve çocuk sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasına oy birliğiyle karar verdi

Havai fişek Büyükçekmece'de tamamen yasaklandı
 Büyükçekmece Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Güzelce Mahallesi Spor Kulübü Lokali’nde gerçekleştirildi. Halkın meclise katılımını sağlama konusunda meclis toplantılarının mahallelerde yapılmasının büyük önem teşkil ettiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Büyükçekmece Belediyesi olarak 20 yıldır yaz aylarında belediye meclislerini köy kahvehanelerinde vatandaşla iç içe yapıyoruz. Halkla beraber yapıyoruz çünkü bizi halk seçti. 'Halk konuştuğumuzu duymasın' diye kafamızda hiçbir zaman bir olgu olmadı. Bugün Güzelce köyümüzdeyiz. Mahallelerde düzenlediğimiz meclis toplantıları demokrasimiz adına büyük bir zenginliktir" dedi.

Hasta, çocuk, hamile var
Özellikle yaz aylarında geç saatlerde ilçede havai fişek atılmasını belediye meclisi kararı doğrultusunda yasaklandığını belirten Başkan Akgün, "İstanbul’a ve Türkiye’de dikkat çekecek bir karar aldık. Yaz ayları nedeniyle gece geç saatlerde havai fişek atılıyor. Hasta, çocuk, hamile var. Ayrıca Büyükçekmece ilçesi göçmen kuşların uğrak noktası. Uluslararası faaliyetler ve milli günlerimiz hariç tüm iş yerlerinde, sokakta neresi olursa olsun havai fişek atımını yasakladık. Bu karardan sonra vatandaş havai fişek atarsa havai fişekin atıldığı o iş yerini kapatacağız. Toplumun huzurunu bozanlara karşı yaptırımlarımız devam edecektir. Buna Suriyeli ve diğer misafirlerimiz de dahildir. Büyükçekmece’de herkes istediğini yapamayacak. Havai fişek atımı külliyen yasaklandı. Gece sokak düğünü yapılması ve kuru sıkı denilen silahlarla insanları korku ve dehşete itecek kadar silah atılmasının kaymakamlığa iletilmesi konusunda oy birliğiyle yasaklama kararı aldık. Büyükçekmece halkının huzuru bakımından son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

Bakalım proje mi kazanacak siyaset mi?
Bu arada belediye meclisinde kent çevresi tarımın geliştirilmesi için İBB koordinasyonu ile; CHP’li Büyükçekmece, MHP’li Silivri ve Ak Parti Çatalca Belediyesi’nin ortak bir projeye imza atması gündeme geldi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Özcan Işıklar döneminde Silivri’de tarım konusunda başlatılan çalışmalar ve Tarım Sit Alanı projelerine atıfta bulunarak, "İstanbul’da kent çevresi tarımın geliştirilmesi ve İstanbul halkına ucuz, sağlıklı tarım ürünleri sunulması için; İBB koordinasyonunda; Büyükçekmece, Silivri, Çatalca belediyeleri olarak ortak bir çalışmaya imza atmamız gündemde. Bakalım üç ayrı partiden üç belediye bu projeyi gerçekleştirebilecek mi? Halk için projemi kazanacak, siyaset mi kazanacak mı?" diye sordu. "Üç belediye beraber çalışacağız. Birisi MHP’li biris Ak Partili biri CHP’li" diyen Akgün, "İki belediye başkanımızı da ziyaret ettim. Bu konuları kısmen görüştük. Bir nezaket ziyaretiydi. İstanbul batısında, İstanbul halkının, bölge halkını çok yakından ilgilendiren, tarım arazilerinin korunması, aktif hale getirilmesi, üretimin bilimin ışığında geliştirilmesi, aile mutfağına ve İstanbul halkına büyük katkısı olacaklar" açıklamasını yaptı.
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 15:14

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER