“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi çok büyük vebal altındadır”

Bugüne kadar 30 bin riskli konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilendiği Büyükçekmece’de deprem hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken deprem riski taşıyan 3 bina daha belediye ekiplerinin gözetiminde yıkıldı.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi çok büyük vebal altındadır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin deprem gerçeğini göz ardı ederek kısır tartışmalarla zaman kaybettiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi çok büyük vebal altındadır ve aynı zamanda bizler 39 ilçe belediye başkanı da vebal altındayız. Çünkü yarın canlar yandığı zaman, binalar çöküp insanlar yüzbinlerce insan hayatını kaybettiği zaman halkın vicdanında hepimiz sorumlu olacağız” dedi.

 

“İstanbul depreme hazırlanma noktasında sınıfta kaldı”

 

Beklenen İstanbul depremi öncesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükçekmece Belediyesi, deprem riski taşıyan yapıları vatandaş – belediye işbirliğiyle kentsel dönüşüme tabi tutuyor. Deprem riski taşıyan 3 binanın yıkımı belediye ekipleri gözetiminde gerçekleştirilirken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne isyan etti.

Akgün tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Daha önceki yıkımlarımızda ifade ettiğim gibi deprem kapıda. Büyük bir depremle karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz. Çok büyük sıkıntıların da olacağını biliyoruz. Biz Büyükçekmece ilçe belediyesi olarak 1999 depreminden sonra yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 30 bine yakın konutu yeniledik. Bugün burada görmüş olduğunuz 8 katlı, arkadaki 12 katlı yüksek katlı binalar 1987 -1988 yıllarında yapılmış. Denizden alınan kumla yapıldığı için yıkılma riskleri çok yüksek olduğundan işlemleri bitti yıkımlar başladı. Şunu özellikle ifade etmek isterim; İstanbul depreme hazırlanma noktasında sınıfta kalmıştır. Çok büyük risk altında olan alanlarda yüksek katlı binalara gidilerek deprem hazırlığı yerine sanki depremde faciaların yaşanması için özel bir hazırlık yapılmış.”

 

“Büyükşehir Meclisi’nde bir horoz kavgası devam”

 

Büyükşehir Meclisi’nin bugüne kadar İstanbul’un depreme hazırlanması açısından doğru dürüst bir görev yapmadığını da savunan Başkan Akgün; “Hele hele son 2 yıldan beri, yaklaşık 1 buçuk yıldan beri yeni dönemde İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde bir horoz kavgasıdır devam ediyor. İstanbul’un geleceğiyle önümüzde bulunan ve vuku bulacak depremde yanacak canlarla ilgili herhangi bir faaliyet yok sadece kendilerini tatmin etmek ve kendi partilerinin siyasetlerini yapmakla meşguller. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi çok büyük vebal altındadır ve aynı zamanda bizler 39 ilçe belediye başkanı da veba altındayız. Çünkü yarın canlar yandığı zaman, binalar çöküp insanlar yüzbinlerce, milyona yakın insanlar hayatını kaybettiği zaman halkın vicdanından hepimiz sorumlu olacağız ve halk vicdanında hepimizi cezalandıracaktır. Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin behemehal İstanbul’un gerçeklerine dönmesini ve pandemi devam ederken en büyük vurgunu, en büyük darbeyi depremden yiyeceğimizi unutmamaları gerektiğini, İstanbul’un depreme hazırlık konusunda yapılması gereken planlarla ilgili çalışmalarını siyasi argümanları, siyasi beklentilerini yan tarafa koyarak siyaset zamanı onları yapsınlar şimdi İstanbul halkının beklemiş olduğu hizmetleri yapsınlar diye tavsiyede bulunuyorum” ifadesini kullandı.

 

...
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 10:01

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER