Milli irade gasp ediliyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Büyükçekmece'deki taşıma seçmen iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Altay, "Bu seçimleri hazmedemeyen Ak Parti ve onun lideri bu seçimleri yani sandıkta koruduğumuz milli iradeyi masa başında Büyükçekmece üzerinden gasp etme peşindedir" dedi

Milli irade gasp ediliyor

Büyükçekmece'de konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, polis tarafından yapılan adres taramasını sert sözlerle eleştirdi. "Bugün 500’ün üzerinde mobilize polis ekibi, bin 500 polis memuru üstelik de polis haftasında, vatandaşımızın onları sevgiyle kucaklayıp günlerini kutlayacakları bir gün ve haftada İçişleri Bakanı’nın talimatı ile yetkisiz bir biçimde vatandaşların yaptıkları iş ve işlemleri sorguluyor" diyen Altay, "Bu da yetmiyor ‘evde kim var?’, ‘eşim var’ ‘nerede?’ ‘yukarıda uyuyor’ ‘çağır gelsin bir görelim’ diyerek insanları en mahrem yerlerinde, evlerinde taciz ediliyor" dedi.

Resmen terör uygulanıyor


Büyükçekmece halkına yaptıkları siyasi tercihten dolayı böyle bir tacizi uygulayan yöneticileri şiddetle kınadığını ifade eden Altay, "Benim seçmenlerime, benim vatandaşlarıma devlet eliyle resmen terör uygulanıyor. Polisler yalnızca ev basmıyor. Vatandaşların hangi partiye oy verdiğini soracak sorgulayacak kadar da pervasız, fütursuz hale geliyorlar. Bunu da kabul edilebilmesi mümkün değildir. Büyükçekmece’de yaşananlar bununla da sınırlı değil. İkinci itiraz üzerine Oyların sayımı tasnifi devam ederken Büyükçekmece’ye mülkiye müfettişleri soruşturma için görevlendiriliyor. Bir adım daha geriye gittiğimizde birinci itirazdan sonra oylar sayılırken Cumhuriyet Başsavcısı eliyle ilçe seçim kurulu başkanları ve sandık kurulu başkanları taciz ediliyor" diye konuşru.

Sonuçları hazmedemiyorlar


Seçim sonuçlarının iktidar tarafından hazmedilemediğini iddia eden Altay, "Hikaye şu; Bu seçimleri hazmedemeyen Ak Parti ve onun lideri bu seçimleri yani sandıkta koruduğumuz milli iradeyi masa başında Büyükçekmece üzerinden gasp etme peşindedir. Büyükçekmece üzerinden büyükşehir belediye başkanlığına halkın oyları ile seçilen Ekrem İmamoğlu ve Millet İttifakı’nın hakkını gasp etmek istemektedir" dedi.

Sivil şahıslar dolaşıyor


Altay’ın ardından söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ise vahim bir iddia ortaya attı. Polisin Büyükçekmece’de kapı kapı dolaşarak seçmen kayıtlarını kontrol ettiğini aktaran Torun, "Polislerin dışında belediye çalışanı olduklarını söyleyen sivil şahıslar kapı kapı dolaşarak kimlik kontrolü yapıyor. Bu şahıslar kimdir görevleri nedir? Yetkilileri bu konuda göreve davet ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 09:06

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER