Planlar 7 Nisan'da uygulamaya girecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin iradesine rağmen Celaliye, Kamiloba ve Kumburgaz’ın planlarını zamanında onaylanmadığını belirten Hasan Akgün, “Büyükşehir planları 3 ay içerisinde onaylayıp Büyükçekmece Belediyesi’ne göndermediği takdirde ben otomatikman o planları 7 Nisan’dan itibaren aynen uygulamaya sokacağım” dedi

Planlar 7 Nisan'da uygulamaya girecek
Seçim çalışmalarını sürdüren Büyükçekmece Belediye Başkanı ve CHP Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Dr. Hasan Akgün; Artemis Hotel’de Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye ve Güzelce mahalle sakinleriyle buluştu. İstanbul Büyükşehir Başkanı ve Ak Parti Büyükçekmece adayı Mevlüt Uysal’ın Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oybirliği ile geçen imar planlarını yasal süresinde onaylamadığını savunan Akgün, “Celaliye, Kamiloba, Kumburgaz ve Güzelce halkımızın imar planının kaldırılmaya çalışıldığı, imar planı istismarı olduğunu biliyorsunuz. Benim 1993 yılında New York’ta ‘En İyi Uydu Kent Ödülü’nü aldığım Bahçeşehir’i beton şehir yapan, göleti ve bütün yüz binlerce metre kare alanı halkın ve Danıştay’ın direnmesine rağmen imara açarak şuanda onlarca katın devam ettiği şehri mahveden arkadaşımızın sizleri imar konusunda nasıl istismar ettiğini 1 aydır dinliyorum” eleştirsinde bulundu.


Keyfi bir uygulama

Konuşma sırasının artık kendisine geldiğini kaydeden Akgün, “Güzelce imar planları 17 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP ve Ak Parti meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. 5 Nisan 2018’de Büyükçekmece Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edilen uygulama imar planları Büyükşehir’e gönderildi fakat hiçbir neden ortaya koymadan bugüne kadar bekletiliyor. Aynı zamanda Kumburgaz Bahçelievler Mahallesi'nin imar planları da 17 Mayıs 2016’da Büyükşehir Belediyesi’nden oy birliğiyle çıkıyor ama bizim belediye meclisimizden 7 Haziran 2018’de oy birliğiyle kabul edilip Büyükşehir’e gönderilen planları bekletiyorlar. Kumburgaz imar planları 28 Kasım 2016’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden oy birliğiyle geçiyor. 2 yıl bekletildikten sonra 21 Kasım 2018 tarihinde yeniden değerlendirilmek üzere Planlama Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Tamamen keyfi bir uygulama” dedi.


'Bunları tutun dedi'

Celaliye, Kamiloba ve Kumburgaz planlarının bir kısmının 12 Ocak 2018 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nden oy birliğiyle geçtiğini belirten Akgün, “Yaklaşık 1 yıl bekletildikten sonra 12 Ocak 2018’de planlarımız oy birliğiyle geçiyor. Tamamı oy birliğiyle geçen planlar. 1 yıl bekletildikten sonra planları bize göndermeleri lazım ama karşımdaki zatı muhterem buraya aday olacağı için 21 Aralık 2018’de bu planları Büyükşehir Planlama Müdürlüğü’ne geri gönderip bunları tutun diyor” iddiasında bulundu.


Oy birliğiyle geçti

Son 2 yıldır Büyükçekmece üzerinde korkunç bir siyaset uygulandığını savunan Akgün, “4 kat üzerinde planlar oy birliğiyle CHP ve Ak Parti grubundan geçtikten sonra tamamı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle geçmiştir. Sayın Kadir Topbaş’ın yerine vekaleten bakan Mevlüt Uysal siyasi olarak bu planları süresinde imza etmemiş ve görevini kötüye kullanmış, ihmal etmiştir. Vatandaşa zarar vermek görevi kötüye kullanmaya girer. Planları meclisin iradesine rağmen geri göndermiştir. 1 Nisan’dan sonra Allah nasip ederse bunların hesabı sorulacak çünkü burada bahsetmiş olduğum imar planlarının ikisi tatbikat planı. Büyükşehir planları 3 ay içerisinde onaylayıp Büyükçekmece Belediyesi’ne göndermediği takdirde ben otomatikman o planları Büyükşehir kabul etmiş sayarak 7 Nisan’dan itibaren imar planlarını aynen uygulamaya sokacağım” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 08:42

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER