Sansürün kaldırılmasının 107. yıldönümü

24 Temmuz Basın Bayramı ve Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü

Sansürün kaldırılmasının 107. yıldönümü

24 Temmuz Basın Bayramı ve Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, bağımsız ve objektif basının varlığının, toplumun bilinçlenmesinin ve demokrasinin gelişmesinin en önemli koşullarından olduğunu belirtti.


24 Temmuz 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınından sansürün kaldırılmasının 107. yıldönümünde bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, basının demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunun altını çizerek şunları ifade etti:

"Sansür ve baskılara maruz kalmamalıdır"

Basın, öncelikli olarak kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimserken, kamuoyunu bilgilendirme görevini meslek ilkelerinden ödün vermeden yerine getirmelidir. Üstlenmiş olduğu bu ulvi görevi yerine getirirken de sansür ve baskılara maruz kalmamalıdır. Türk basınında sansürün kaldırılmasının üzerinden 107 yıl geçmiştir. Ancak üzülerek söylemek gerekirse, basın özgürlüğü ülkemizde halen tesis edilememiş, basının üzerindeki baskı ve  yıldırma gayretleri gün geçtikçe daha da ağırlaşmaktadır. Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü yoluyla sağlanabilir. Türkiye'nin demokratik ülkeler ile aynı kulvarda yürüyebilmesi için basın ve ifade özgürlüğünün önünde engel bulunmamalıdır.  Bu anlamda doğru ve tarafsız haber vererek kamuoyunu aydınlatmak basınımızın en önemli yükümlülüklerindendir.

"Basın, bir milletin ortak sesidir"

Görevini bu anlayış ve fedakârlıkla yürüten değerli basın mensuplarımız, her türlü övgü ve takdiri hak etmektedirler. Büyük Önder Atatürk’ün, ‘Basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir milletin ihtiyaç duyduğu düşünsel gıdayı vermede, özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür’ sözü de basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu ortaya koymaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Temmuz Basın Bayramı'nızı kutlar, basın meslek ilkeleri doğrultusunda tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmaların devamını dilerim. Ayrıca görevi başında yaşamını yitiren basın şehitlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum.

Haberdar

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 10:33

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER