Tarihi köprüde büyük tahribat

Büyükçekmece'deki tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerindeki led aydınlatma lambaları ve armatürlerin bazıları çalındı.

Tarihi köprüde büyük tahribat
Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü üzerindeki aydınlatma lambalarını sökmeye çalışan hırsızlar tarihi köprüde yer yer tahribat yarattı.

Köprüyü aydınlatan lambalar çalındı

İstanbul'un ve Büyükçekmece'nin en önemli tarihi eserlerinden bir tanesi olan Mimar Sinan'ın eseri tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü bir kez daha tahrip edildi. Daha önce köprü üzerindeki yazıtlar ve köprünün bazı bölgelerine boyanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de köprüyü aydınlatan led aydınlatma lambalarından bazıları yerlerinden sökülerek çalınırken, köprü çevresindeki bazı armatürlerde çalındı. Ayrıca Kültür Park'taki Büyükçekmece Belediyesi Barış Manço Kültür Parkı önündeki Köroğlu heykelinin de saz da kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi.

Kamera kayıtları inceleniyor

Büyükçekmece Belediyesi'nce tarihi köprünün büyük bir titizlikle korunduğunu ve bakımının sürekli olarak yapıldığını kaydeden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; "Hepimizin sahip çıkması ve göz bebeğimiz gibi korumamız gereken tarihe köprüye verilen zarar çok üzücü. Bu kişiler kamera kayıtları incelendikten sonra tespit edilecek ve yargı önünde kendilerinden hesap sorulacaktır" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 11:31

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER