Yazlıkçılar gitti, köpekleri sokaklarda

Yazlıkçılar gitti, köpekleri sokaklarda
Yaz aylarında nüfusu 1 milyona yaklaşan Büyükçekmece'de yazlıkçıların giderken sokağa terk ettikleri 300'den fazla köpek, ilçe gündemin ilk sırasına oturdu.
 Yaz aylarında nüfusu 1 milyona yaklaşan Büyükçekmece'de yazlıkçıların giderken sokağa terk ettikleri 300'den fazla köpek, ilçe gündemin ilk sırasına oturdu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okullar açıldıktan sonra Büyükçekmece'yi terk eden yazlıkçıların sokağa bıraktıkları köpek sayısında patlama olduğuna dikkat çeken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, barınakta 4 binin üzerinde köpeğe baktıklarının altını çizerek, vatandaşlardan bu köpekleri sahiplenmelerini istedi.

Büyükçekmece Belediye Meclisi'nin Ekim ayı oturumunda konuyu gündeme getiren Akgün, her yıl olduğu gibi bu yıl okullar açıldıktan sonra Büyükçekmece'de sokağa bırakılan kedi ve köpek sayısında artış olduğuna dikkat çekti. Akgün, "Son günlerde vatandaşlarımızdan da bu konuda gelen şikayetler artmaya başladı. Maalesef yine çok sayıda köpek sokaklara atılarak kaderlerine terk edildi. Bu köpeklerin içinde çok güzel ve çok iyi cins köpekler var. Hatta bir tanesini de bakmak için ben aldım. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; bu güzel köpeklere bakabilecek olanlar Büyükçekmece Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne müracaat etsinler. Bakımını üstlendiğiniz her köpek bizim yükümüzü biraz olsun azaltacaktır. Büyükçekmece Belediyesi zaten şu an 4 binin üzerinde köpeğe bakıyor. Daha fazla köpeğe bakmaya gücümüz yok. Barınması, doyurulması ve bakımları için milyonlarca lira para harcıyoruz. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz." dedi.

300’DEN FAZLA KÖPEK TERK EDİLDİ

Okulun açılmasıyla birlikte Büyükçekmece’yi terk eden yazlıkçıların özellikle sahil kesimlerinde terk ettikleri köpeklerin sayısı bu yıl 300'ü aştı. Büyükçekmece Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son günlerde çok sayıda yaralı köpeğin geldiğini belirten veteriner Murat Altın; "Diğer yıllarda olduğu gibi bu yılda yaz sonunda barınağımızın nüfusu arttı. Trafik kazası ve diğer köpeklerin saldırısı sonucu yaralı köpeklerimiz var. Terk edilen köpekler sokağa hemen adapte olamıyor. Yaralanan köpeklerin tedavileri bittikten sonra tekrardan doğaya adapte edebilirsek aldığımız yerlere bırakacağız veya sahiplendirme yoluna gideceğiz." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.