15 TEMMUZ MİLLETİMİZİN KAHRAMANLIK DESTANIDIR

Dört yıl önce 15 Temmuz günü hayatlarını feda eden şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi anma ve milletimizin demokrasi mücadelesini bir kez daha saygı ve gururla hatırlamak amacıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde Çatalca’da anma programları düzenlendi.

15 TEMMUZ MİLLETİMİZİN KAHRAMANLIK DESTANIDIR

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumak için canlarını hiçe sayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ilçede Gökçeali, Kaleiçi, Nakkaş, Örencik Mahalleri’nde bulunan şehitliklerde eş zamanlı düzenlenen törenlerle anıldı.

Gökçeali Mahallesi’nde bulunan 15 Temmuz Şehitler Anıtı önünde düzenlenen anma programı, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve ilçe protokolün, şehit ailelerinin ve gazilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Şehitlerimiz için saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende protokol üyeleri tarafından şehitliğe karanfil sunumu gerçekleşti. Ulu Camii Müezzin Kayyımı Cemalettin Başar tarafından okunan Kuran’ı-Kerim tilaveti ardından Çatalca İlçe Müftüsü Mehmet Çelebi tarafından aziz şehitlerimiz için dua okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı Kaleiçi Şehitliği’nin ziyareti ile devam etti. Şehitler ebedi istirahatgahlarına karanfiller bırakılarak dualarla anıldı.

 

MİLLETİMİZİN 15 TEMMUZ GECESİ YAZDIĞI TARİH FOTOĞRAF SERGİSİ’NDE

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminde cesaretleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla milletimizin yazdığı tarih, o güne ait fotoğrafların yer aldığı Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde açılan sergi ile bir kez daha gözler önüne seriliyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi’nin açılışı İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve ilçe protokolü tarafından yapıldı.

Sergide 15 Temmuz gecesi; demokrasimiz, bağımsızlığımız ve egemenliğimiz için darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak engelleyen kahraman milletimizin şanlı mücadelesinin fotoğrafları yer alıyor.

Sergi 16 -24 Temmuz 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 ÇATALCA’DA DEMOKRASİ NÖBETİ TUTULDU

 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenleri kapsamında Çatalca Cumhuriyet Meydanı’nda İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, ilçe protokolü, şehit aileleri ve gazilerin katılımlarıyla Demokrasi Nöbeti tutuldu.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda 15 Temmuz video ve fotoğrafları LED ekranda izlenime sunuldu. Vatan için gözlerini kırpmadan toprağa düşen şehitlerimiz Kur’an-ı Kerim Tilaveti, hatim ve dualarla anılırken tüm Türkiye’de saat 00.13 itibariyle okunan sala ilçe camilerinde ve Cumhuriyet Meydanında okundu.

 Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, gaziler, şehit ve gazi yakınları, STK’lar, kamu kurum ve kuruluş yöneticilerinin sabaha kadar tuttuğu demokrasi nöbeti sabah ezanının okunması ile son buldu. 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER