Mehmet Mert

Mehmet Mert

Çatalca’nın STK'ları ne yaparlar!

Çatalca’nın STK'ları ne yaparlar!

Geçtiğimiz hafta Çatalca Kaymakamlığının çıkarttığı dergi gündemde oldukça yer tuttu.
Biz de dilimiz döndüğünce bu konuya değindik.
Kaymakam Dr. Nevzat Taşdan’a seslenerek ‘Sizin de bir basın toplantısı yapmanız kaçınılmaz oldu’ dedik.
Kaymakam Taşdan’dan şimdilik ses seda yok.
Bu hafta da çatalca gündemde yer tutacaktır.
Zira bugünkü manşetimizde ‘Çatalca vergi dairesi kapanıyor’ diye haber var.
Bu haberde, Çatalca Vergi Dairesi'nin kapanmasına isyan eden, Cumhuriyet Halk Partisi Çatalca İl Genel Meclis Üyesi Taşkan Uysal’ın isyanını da okuyacaksınız.
'Halk yerinde hizmet istiyor. Bu hükümet halka zulüm ediyor' diyen Uysal ‘Sivil Savunmayı kapatın, Özel İdareyi kapatın, Vergi Dairelerini kapatın. Peki vatandaş ne yapacak şimdi. Vergi dairesine işi düşen Çatalca halkı nereye gidecek. 20-30 km uzaklıktaki ilçeler gidecek. Bu mudur iktidarın hizmet anlayışı. Bu daire 27 tane ilin toplayamadığı vergiyi tek başına toplamıştır. Bu rakamlara rağmen neden Çatalca! Sorarım yetkililere. Neden başka bir ilçe değil de Çatalca?’ Diye feryat eden Taşkan Uysal’ın bakalım sesini duyan olacak mı?

Vergi dairesi kapanmasın!

İlçe de bu kadar olumsuzluk varken, Kaymakam Dr. Nevzat Taşdan ne yapıyor.
Bir dergi yayınlayarak bol bol kendi reklamını yaptığı gibi, siyasilere de kafa tutuyor, eleştiri getiriyor.
Peki Sayın Kaymakam bakalım ilçenizdeki vergi dairesinin kapanmasına ne diyeceksiniz.
Yoksa bu daireyi de yerel belediye yüzünden kapattık mı diyeceksiniz!
Tabi aynı şekilde Çatalca STK yetkililerine de sesleniyorum.
Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel bir önceki yazımda yer alan bazı eleştirilerimin haksızlığına dair bir açıklama göndermiş.
Bu açıklamayı yazımın sonunda okuyacaksınız.
Çatalca Kültür ve Turizm Derneğinin siyasi parti organı gibi çalıştığı yorumumu da kabullenmeyen Yücel ‘derneğimizin hangi siyasi çalışmasını gördünüz?’ diye de sormuş.
Önce şunu söyleyelim ki; Ahmet Rasim Yücel yıllardır Çatalca’da tanıdığım önemli siyasi şahsiyetlerden birisidir. Son derece beyefendi ve nezih duruşa sahip olan Yücel gibilerin Çatalca’da sayılarının artması gerekiyor.
Şimdi de Yücel’in sorusuna cevap verelim.
Bir STK üyesi derneğin siyaset yapması illa bir siyasi etkinlik yapması demek değildir. O derneğin çevresinde olan bitene sessiz kalması, tepki göstermemesi, eylem yapmaması da pekala siyaset yaptığı anlamına geliyor.
Bakın mesela bana da davet göndermişsiniz. Bir aksilik olmaz ise o toplantınıza gelmeyi düşünüyorum. 22 OCAK SALI günü Esnaf Odası’nda yapacağınız Kent Konseyi toplantısında vergi dairesinin kapanması üzerine bir açıklama yapın bakalım.
Ha siz gerçekten vergi dairesinin kapanması gerektiğine de inanabilirsiniz.
O zaman da o yönde bir açıklama yapın. Onu yayınlayalım.

Emekli cenneti demiştik!

Çok değil bir iki sene önce ‘Emekli cenneti ÇATALCA’ diye haber yapan da bu gazetedir. 2010 yılında yayınladığımız haberimizde; ‘Kaymakam Yüksel Ayhan’ın 2005 yılından beri ilçede görev yaptığı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Yavuz’un ise 1986-2001 yılları arasında 15 yıl, 2004’ten bu yana 6 yıl olmak üzere 21 yıldır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttüğünü’ yazmıştık. Fazla değil bu haberimizden aylar sonra Kaymakam Yüksel Ayhan’ın tayini çıktı.
Şimdi ne diyoruz. Kaymakam Dr. Nevzat Taşdan’ın son çıkardığı dergide ve etkili olduğu birkaç dernek üzerinden siyaset yaptığını ve bunun yanlış olduğunu söylemeye çalışıyoruz.

Selim Güçbilmez!

Bu günlerde Ak Parti İlçe Başkanı Selim Güçbilmez’in yerinde olmak istemezdim. İlçe adeta çalkalanıyor, Selim Güçbilmez’den tık yok…
Eh artık önce Ak Parti yöneticilerinin sonra da partiye gönül veren Çatalcalıların bu durumu enine boyuna ele alması şart olsa gerek.

Ahmet Rasim YÜCEL’in tarafıma gönderdiği açıklama:

Sayın Mehmet Mert merhaba. Çatalca ile ilgili son kaleme aldığınız yazınızda Çatalca Kültür ve Turizm Derneğinin,Çatalca Kaymakamı sayın Nevzat Taşdan tarafından kurulduğunu-kurdurulduğunu yazmışsınız.En başta bana çok büyük bir haksızlık yaptınız.Nerden çıkarttınız bunu bilmiyorum ama çok üzüldüm.Benim bütün emeklerimi bir satır yazıda bitirmişsiniz.Neden ? Sizden bunun açıklamanızı rica ediyorum.Size kesin ve net söylüyorum. Bu derneğin kurulmasında başta ne sayın kaymakamın nede bir başka kişinin en küçük bir dahli olmamıştır. Tüzüğünden kuruluş çalışmalarına kadar ben ve arkadaşlarımın emekleri vardır. Lütfen emeğimize saygı gösterin ve yanlışı düzeltin. Bu derneği kurarken ilçemize yeni tayin olmuş ve daha önce görev yaptıkları yerde turizme önem vermiş sayın kaymakamın ne kadar etkisi varsa sayın belediye başkanımızın da turizm projeleriyle o kadar etkisi olmuştur. Başarılı çalışmalara imza atan derneğimiz ilçemiz halkının takdirini kazanmış ve Çatalca için çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütmektedir. 24-27 Ocak 2013 tarihlerinde Tüyap'da yapılacak Turizm Fuarında "ÇATALCA" standı açıyoruz. Tamamen kendi gücümüzle. Sizi standımıza davet ediyorum. Derneğimiz hakkında ben ve hiç bir karşılık beklemeden çalışan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla yüz yüze görüşüp bilgi alabilir yaptığımız çalışmaları görebilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımla.
Ahmet Rasim YÜCEL


@mehmetmert1

Önceki ve Sonraki Yazılar
Mehmet Mert Arşivi