'ABD, Gülen'i iade eder mi?'

ABD, Türk Hükümeti'nin hakkında tutuklama kararı çıkartılan Gülen Cemaati'nin lideri Fethullah Gülen'in iadesini isteyip istemediğine yönelik soruyu yanıtlamadı

'ABD, Gülen'i iade eder mi?'
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı bir gazetecinin, "Türk mahkemesi, taraftarları hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan Fethullah Gülen için tutuklama kararı çıkardı. Türk Hükümeti iade istedi mi? İstedilerse, ABD Fethullah Gülen'i iade eder mi" sorusuna verdiği yanıtta, bu tür soruları ilke olarak yanıtlamadıklarını söyledi.

Psaki, "Haberleri gördük. Politikamız gereği olarak, Dışişleri Bakanlığı iade taleplerine ilişkin yorum yapmaz, iade talebi yapıldığını onaylamaz yada iade talebi yapılmış olduğunu inkar etmez. Ayrıntıları Türk Hükümeti'ne sormalısınız" dedi.
'KAYGILARIMIZI DAHA ÖNCE DİLE GETİRMİŞTİK'

Psaki, aynı gazetecinin "Türk Hükümeti'nin yada mahkemelerinin, hukuksal sistemi muhalifleri ve karşı fikirde olanları bastırmak için kullanıyor mu" sorusunu ise, "Genel olarak konuşursak, bu konulara ilişkin kaygılarımızı daha önce dile getirmiştik. Bu özel konu için, daha önce söylediklerimizden başka bir şey yok" diye yanıtladı.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 11:29

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER