Canlı Yayına Çıkıp Türkiye'ye Nefret Kustular

Hollanda'da Başbakan Rutte ve aşırı sağcı Wilders, canlı yayında Türkiye'ye nefret kustu. Rutte, "Devam ederlerse Türkiye'ye cevap veririz." derken Wilders "Büyükelçiyi sınırdışı edelim." dedi.

Canlı Yayına Çıkıp Türkiye'ye Nefret Kustular
Türkiye'ye takındığı kabul edilemez tutumun ardından gelen diplomatik krizin gölgesinde seçimlere gidecek kolan  Hollanda'da yarın yapılacak seçimlerin favorisi Liberal Sağ Parti (VVD) lideri ve Başbakan  Mark Rutte ile Türk düşmanı, aşırı sağcı  Özgürlük Partisi (PVV) lideri  Geert Wilders, dün canlı yayınlanan bir programda kozlarını paylaştı.

BİRLİKTE CANLI YAYINA ÇIKTILAR

Hollanda yarın sandık başına gidiyor. Seçim öncesi anketlerde en yüksek oya sahip olarak görülen  Hollanda Başbakanı Rutte ve aşırı sağ partinin lideri  Geert Wilders canlı yayında tartıştı.

Rotterdam'daki  Erasmus Ünviersitesi'nde yapılan tartışmaya Ankara-Lahey hattında yaşanan gerilim damga vurgu. Popülist Wilders, hükümetin Türk bakanlara yönelik tutumunu desteklediğini belirterek, bunun yeterli olmadığını, daha sert önlemler alınması gerektiğini savundu.  Türkiye'nin  Lahey Büyükelçisi'ni (Sadık Arslan) sınırdışı edilmesi teklifini yineleyen Wilders,  Hollanda'da yaşayan Türklerin  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yorumlarını reddetmedikleri takdirde,  Hollanda vatandaşlıklarının alınmasını ya da  Türkiye'ye dönmelerini talep etti.

"ERDOĞAN'IN YORUMLARINI REDDETMELERİ GEREKİYOR"

Wilders şöyle konuştu:

"Onlar  Hollanda'ya mı bağlı? O zaman  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yorumlarını reddetmeleri gerekiyor. Eğer önümüzdeki günlerde onların Erdoğan'ın bu çılgınca ve sert yorumlarını desteklediği ortaya çıkarsa, o zaman ben onları  Hollanda'yı terk edip  Türkiye'ye gitmeye ve hiçbir zaman  Hollanda'ya dönmemeye davet ediyorum. Çünkü onlar  Hollanda'ya değil  Türkiye Cumhuriyeti'ne ait."

Başbakan Rutte,  Türkiye ile yapılan mültecileri geri kabul anlaşmasının olumlu sonuçlarını dile getirirken Wilders, sınırların mültecilere tamamen kapatılması gerektiğini savundu.

RUTTE: KUR'AN'I YASAKLAYAN CAMİLERİ KAPATMAK İSTEYEN BİR PARTİ İLE ÇALIŞMAM

Aşırı sağcı lider  Hollanda'nın  Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılması (Nexit) görüşünü de yineledi. Wilders, "Ben  Brüksel'e, Türklere ve  Libya'daki dostlarınıza bağımlı kalmak istemiyorum" diye konuştu. Rutte, Wilders ile koalisyon hükümeti kurmayacağının da altını çizerek, "Kuran'ı yasaklamak, camileri kapatmak isteyen bir parti ile çalışmayacağım" diye konuştu.

Ayrıca Wilders'in, televizyon tartışmasına gelirken lacivert ceketin içine siyah bir çelik yelek giydiği ortaya çıktı.

RUTTE: CEVAP VERMEK ZORUNDA KALIRIZ

Hollanda Başbakanı  Mark Rutte  Türkiye krizi ile ilgili olarak:

"Nazizim benzetmesi ve faşist yorumları kesinlikle kabul edilemez. Bu sözün geri alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sanırım cumartesi günü yaptığımız Türk bakanın sınır dışı edilmesi eşi benzeri görülmemiş bir şeydi. Durumun daha da tırmanmasını istemiyoruz. Ama Türkler durumu tırmandırırsa cevap vermek zorunda kalırız."

WİLDERS: TÜRK BÜYÜKELÇİYİ SINIR DIŞI ETMELİYİZ

Irkçı lider Wilders de  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Hollanda için 'Nazi kırıntısı' sözlerine tepki göstererek:

"Türkler durumu daha da tırmandırıyor. Dün Türklerin  Cumhurbaşkanı televizyonda,  Hollanda'nın faşişt ve nazist olduğunu düşündüğünü tekrarladı. Onlar meydanı temizleyen kahramanların mahkemeye götürülmesini istiyor. Sayın Rutte, burada durup gerilimin tırmanmasını istemiyoruz dememeliyiz. Cevap vermek zorundayız. En azından Türk büyükelçiyi ve diğer konsolosluk çalışanlarını sınırdışı etmeliyiz."
Daha Fazla Bilgi

HOLLANDALILAR KRİZİN İYİ YÖNETİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Öte yandan, Maurice de Hond araştırma şirketi tarafından Pazar günü yapılan bir kamuoyu yoklamasında, Hollandalıların 86'sının Rutte'nin  Türkiye ile yaşanan krizi iyi yönettiğini düşündüğünü ortaya koydu.

Televizyon tartışması sırasında açıklanan son kamuoyu yoklamasına göre, Rutte'nin 24-28, Wilders'in de 20-24 milletvekili çıkarması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 10:03

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER