İşe alınmadan önce bekaret testi

Endonezya'da polis olmak isteyen kadın adaylara uygulanan bekaret testi, tepki çekmeye devam ediyor. Kurum adına açıklama yapan sözcü ise testin profesyonelce uygulandığını iddia ediyor

İşe alınmadan önce bekaret testi
Endonezya'da polis olmak isteye polis adaylarının bakire olması isteniyor. Bu konuda oldukça katı kuralları bulunan kurum, kadın adayları işe almadan önce bekaret testinden geçiriyor.
Endonezya’da polis olmak isteyen kadın adayların maruz kaldığı uygulama tepki çekmeye devam ediyor. İnsan hakları kuruluşlarına göre, söz konusu uygulama kadınların travma yaşamasına sebep oluyor.

Endonezya’da polis olmak isteyen polislerin bakire olmaları gerekiyor ama bu işe alınmalarında başlı başına etkili değil. Polis olmak isteyen kadın adayların evli olmaması ve göreve başladıktan sonra bir süre daha evlenmemeleri de kurum tarafından kadınlara dayatılan kurallar arasında.

Konu hakkında detaylı bir araştırma yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün, (HRW) bu testlere maruz kalmış kadınlarla yaptığı görüşmeler kapsamında oluşturduğu raporuna göre, söz konusu testler kadın polis adaylarının fiziksel ve piskolojik sıkıntılar çekmelerine sebep oluyor.


Polis adayı kadınlara uygulanan bekaret testinden vazgeçmeyen kurum adına açıklama yapan Maj Gen Ronny Sompie, testin profesyoneller tarafından adaylara zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirildiğini iddia ediyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 11:11

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER