Paris'teki saldırının emri cep telefonundan kısa mesajla verilmiş

Paris'teki Bataclan saldırısının emri cep telefonundan kısa mesajla (SMS) verilmiş. Molins, saldırının başlatılması için "Yola çıkıyoruz ve başlıyoruz" şeklinde kısa mesaj atıldığını ifade etti.

Paris'teki saldırının emri cep telefonundan kısa mesajla verilmiş


Paris Cumhuriyet Başsavcısı François Molins, 13 Kasım'da Paris'te düzenlenen terör saldırılarıyla ilgili dün yapılan operasyonda gözaltına alınan 8 kişi arasında, polis tarafından aranmakta olan Abdelhamid Abaaoud ve Salah Abdeslam'ın bulunmadığını açıkladı.

Molins, terör saldırılarıyla ilgili dün sabah saatlerinde Paris'in kuzeyindeki Saint-Denis banliyösünde gerçekleştirilen ve yaklaşık yedi saat süren operasyonla ilgili basın açıklaması yaptı. 

Operasyonda 8 kişinin gözaltına alındığını ve olayda en az iki kişinin hayatını kaybettiğini bildiren Savcı Molins, operasyonun yapıldığı binanın yıkılma tehlikesi olduğunu ve bu nedenle binadaki arama çalışmalarının güçlükle sürdürülğünü söyledi.

Binadaki teröristlerin eylem yapabileceklerinin tespit edildiğini ifade eden Molins, operasyon sırasında gözaltına alınanlar arasında Ebu Ömer olarak bilinen Abdelhamid Abaaoud ve Salah Abdeslam'ın bulunmadığını bildirdi.
Paris'te 13 Kasım'daki saldırıların birinin düzenlendiği Bataclan konser salonu yakınlarında bir çöp kutusunda bir cep telefonunun bulunduğu bilgisini paylaşan Molins, saldırının başlatılması için telefondan kısa mesaj atıldığını aktardı. Molins, kısa mesajda "Yola çıkıyoruz ve başlıyoruz" ifadesinin yer aldığını kaydetti.
Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen terör saldırılarında 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı.
Altı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti. Polis saldırıların ardından kaçan iki teröristin arandığını bildirmişti.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 02:37

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER