Rusya, Ukrayna'ya doğalgaz sevkiyatını durdurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, Ukrayna'ya sevk ettiği doğalgazı bu sabah itibariyle durdurdu.

Rusya, Ukrayna'ya doğalgaz sevkiyatını durdurdu

Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, "Bu sabah itibariyle Ukrayna'nın ön ödeme sistemiyle aldığı doğalgaz bitti. Yeni doğalgaz sevkiyatı için de Ukrayna tarafından herhangi bir ödeme yapılmadı. Dolayısıyla Ukrayna'dan yeni bir ödeme gelene kadar, bu ülkeye yönelik doğalgaz sevkiyatını durdurmuş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ulusal Doğalgaz Şirketi Naftogaz'ın Başkanı Andrey Kobolev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın bu kış artık Rus gazı almasına gerek olmadığını söylemişti.

İhtiyaç duydukları gazı gerekirse AB'den ters akış yöntemiyle temin edebildiklerine belirten Kobolev, 2016'nın ilk çeyreğinde doğalgaz fiyatlarının düşmesini beklediklerini, dolayısıyla şimdilik yer altı depolarında kullanılan doğalgazla idare etmek istediklerini belirtmişti.
Ukrayna  Başbakanı Arseny Yatseniuk bugün yaptığı açıklamada Rusya'ya olan enerji bağımlılıklarının azaltılması kapsamında devlet kontrolündeki Naftogaz'ın Rusya'dan gaz alımının durudurulacağını belirtti.  
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 15:46

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER