Trump'tan Kudüs oylaması öncesi flaş açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına karşı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na getirilecek tasarıya lehte oy kullanan ülkelere finansal desteği kesme tehdidinde bulundu

Trump'tan Kudüs oylaması öncesi flaş açıklama
Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizden yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar yardım alıyorlar. Sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Bu oyları izliyoruz. Bırakın bize karşı oy versinler. O zaman bir sürü parayı elimizde tutmuş oluruz. Artık umrumuzda değil" dedi. 

KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray´dan yaptığı açıklamada resmi olarak Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıdığını söylemişti. Kararın ardından Tel Aviv´deki ABD Büyükelçiliği Kudüs'e taşınacak.


Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına böyle imza atmıştı.
TEPKİ ÇEKEN KARAR

Trump, dünyanın kilitlendiği Kudüs açıklaması öncesi kabine toplantısında zaten kararının ne olacağını ortaya koyan bir açıklamada bulunmuştu.

"Bunun çok geç kalınmış bir hamle" olduğunu savunan Trump, "Birçok başkan bir şeyler yapacağını söyledi ama artık cüret mi yoksa fikirlerini değiştirdiklerinden mi bir şey diyemiyorum, bir şey yapmadılar" dedi.

Karara Ortadoğu ve Avrupa'dan onlarca ülke tepki gösterdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 09:06

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER