Türkiye'deki darbe girişimine dünyadan tepki yağdı

Türkiye'de dün gece yaşanan askeri darbe girişimine dünyadan tepki yağdı. ABD ve İngiltere'den 'seçilmiş hükümete destek' mesajları gelirken, BM durumu 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Türkiye'deki darbe girişimine dünyadan tepki yağdı


Türkiye dün gece tarihinin en uzun gecelerinden birini yaşadı. TSK içindeki bir grup asker, darbeyle yönetimi ele geçirme teşebbüsünde bulundu. Vatandaşların da müdahalesiyle başarısız olan darbe girişimine dünyadan tepki yağdı.


ABD VE İNGİLTERE: SEÇİLMİŞ HÜKÜMETE DESTEK VERİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş, sivil hükümeti ve demokratik kurumlarına tam destek verdiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry yaptığı açıklamada "ABD Türkiye'de meydana gelen olayları büyük bir endişeyle izlemektedir. Çok hızlı gelişen durumu gözlemliyoruz. Akşam Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile konuştum ve ABD'nin Türkiye'nin demokratik olarak seçilmiş, sivil hükümeti ve demokratik kurumlarına tam desteğimizi vurguladım. Tüm tarafları Türkiye genelinde diplomatik misyonlar ve personeliyle sivillerin esenlik ve güvenliğini sağlamaya davet ediyoruz. Türkiye'deki Büyükelçilik ve Konsolosluklar Türkiye'deki ABD vatandaşlarıyla ilgili bilgileri güncellemeye devam ediyoruz. ABD vatandaşları bulundukları yerlerde kalmalı, sokağa çıkmamalı ve mümkün olabildiğinde aile bireyleri ve yakınları hakkındaki bilgilerini güncellemeli" dedi.İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da, Türkiye'de demokratik olarak seçilmiş hükümet ve kurumları desteklediklerini bildirdi.

Johnson Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ardından sosyal medyada bir mesaj paylaşan Johnson "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile az önce konuştum. İngiltere'nin demokratik seçilmiş hükümet ve kurumlara olan desteğini vurguladım" dedi.


AB: ANAYASAL DÜZENE GERİ DÖNMEYE ÇAĞIRIYORUZ

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temcilcisi Frederice Mogherini Türkiye'deki gelişmelere ilişkin ortak bir bildiri yayınladı. 28 AB üyesi ülke adına hazırlanan bildiride, "Türkiye'yi süratle anayasal düzene geri dönmeye çağırıyoruz" denildi.Bildiride, "AB, demokratik olarak seçilmiş hükümeti, ülkenin kurumlarını ve hukuk devletini desteklemektedir" ifadeleri yer aldı. Ayrıca Türkiye'nin AB'nin kilit önemdeki ortaklarından biri olduğu vurgulandı.

AB konseyi Başkanı Donald Tusk, darbe girişiminin AB-Türkiye ilişkileri ve tüm bölge açısından önemli sonuçları olacağını belirtti. Tusk, Türkiye'nin tansiyonunun silahla düşürülemeyeceğini belirtti.

AB'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, daha önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Türkiye'de 'itidalli olunması ve demokratik kurumlara saygı gösterilmesi' çağrısı yapmıştı.

Mogherini, Ankara ve Brüksel'deki AB delegasyonları ile yakın temasta olduğunu ifade etmişti.

BM: KABUL EDİLEMEZ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-ki Moon, Türkiye'deki darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye'deki darbe girişimine Birlemiş Milletler'den tepki geldi. BM Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Ban ki-Moon'un Türkiye'deki gelişmeleri yakından ve endişe ile takip ettiği belirtildi. İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü dahil temel hakların korunması, hayati önemdedir” dendi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı
BM Genel Sekreteri, bir ülkenin içişlerine askeri müdahalenin kabul edilemez olduğunun da altını çizdi. "Demokrasi ilkeleriyle uyum içerisinde, sivil kanun ve anayasal düzenin hızlı ve barışçıl şekilde sağlanması kritik önemde olacaktır” dedi.

ALMANYA: KINIYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'deki darbe girişimini kınadı. Steinmeier sosyal medyada paylaştığı mesajında, "Türkiye'deki demokratik ve anayasal düzene güç kullanmak yoluyla meydan okumaya yönelik girişimleri tüm mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyoruz" dedi.

İRAN: TÜRK HALKININ DURUŞU CESURCA

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türk halkının darbe girişimine karşı duruşu ile ilgili "cesurca" değerlendirmesinde bulundu ve övdü. İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türk halkının demokrasi ve seçilmiş hükümetini cesurca savunması bölgede darbelere yer olmadığının ve teşebbüslerin de başarısızlığa mahkûm olduğunun kanıtıdır." ifadelerini kullandı. Zarif, Türkiye'deki birlik ve sağduyunun korunması çağrısında da bulundu.

UKRAYNA: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I DESTEKLİYORUZ

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da Türkiye'de yapılan darbe girişimine tepki göstererek, Ukrayna'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve Türk hükümetini desteklediğini bildirdi. Poroşenko, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Demokrasinin temel prensiplerine saygı gösterilmelidir. Ukrayna demokratik olarak seçilen Türkiye'nin Cumhurbaşkanını ve hükümetini destekliyor.” ifadelerine yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER