'Türkiye hiçbir zaman AB'ye giremeyecek'

Medvedev, Ukrayna'nın AB adaylığıyla ilgili sert konuştu.

'Türkiye hiçbir zaman AB'ye giremeyecek'
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Ukrayna’nın Rusya ile bozuşarak Avrupa yolunu seçmesini, Türkiye’yi örnek göstererek yadırgadı. Medvedev, “Ukrayna ne zaman AB’ye girecek? Türkiye’den sonra. Türkiye ne zaman AB üyesi olacak? Hiçbir zaman” dedi.

Ukrayna’nın içinde bulunduğu durumla ilgili “Nezavisimaya” gazetesi için uzun bir makale kaleme alan Medvedev, “Bir yıl önce Rusya ile Ukrayna’nın birbirine düşman olacaklarını biri bana söyleseydi kesinlikle inanmazdım. Ama oldu. Asırlık beraberliğimiz bir yıldan kısa sürede düşmanlığa dönüştü. Ukrayna bu işten kazançlı çıkacak mı? Kesinlikle hayır” ifadesini kullandı.

Medvedev, “Avrupa yolunu seçtiğini halkına ilan eden Kiev’deki şimdiki yöneticilere AB sandalye vermediği gibi kenarda oturacak tabure bile sunmuyor. Ukrayna’ya bakınca aklıma Türkiye geliyor. Türkiye ile AB arasında ortaklık anlaşması 51 yıl önce imzalanmıştı. Sonuç olarak ne görüyoruz. Türkiye hâlâ Avrupa kapısının eşiğinde bekliyor. Zamanında Rusya’nın eski başbakanlarından Viktor Çernomirdin’in bu konuda anlattığı espri aklıma geliyor: ‘Ukrayna ne zaman AB’ye girecek? Türkiye’den sonra. Türkiye ne zaman AB üyesi olacak? Hiçbir zaman.’ Ne yazık Çernomirdin’in yaptığı bu espri hakikatleri çok iyi gösteriyor" dedi.

Rus lider, "Kimse Ukrayna’ya yardım eli uzatmayacak. Batı’nın Kiev’e yapacağı yardım sadece Ukrayna’nın ölmeden ayakta kalmasını sağlayacak seviyelerde olacak” cümleleriyle yazısını sonlandırdı.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİ

Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) ilişkileri 31 Temmuz 1959'da Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yaptığı ortaklık başvurusu ile başladı.
Bakanlar Konseyi'nin başvuruyu kabul etmesi sonrasında 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanan Ankara Anlaşması ile ise Türkiye'nin AB üyelik süreci resmen başladı. 1 Aralık 1964 tarihinde yürürlüğe giren Ankara Anlaşması'nı 1970 yılında imzalanan Katma Protokol izledi. Türkiye'nin, sonradan Topluluk üyesi olan birçok ülkeden daha önce Topluluk ile ilişkilerini başlatmış olan bu iki önemli belge, o tarihlerden sonra ve 17 Aralık 2004 tarihli Avrupa Konseyi Sonuç Bildirgesi sonrasında halen devam etmekte olan süreçte Türkiye-AB ilişkilerinin hukuki dayanaklarındandır.

Türkiye'nin AB katılım müzakereleri ise 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksemburg’da yapılan Hükümetlerarası Konferans'ta alınan karar uyarınca 20 Ekim 2005 tarihinde başlatıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 16:44

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER