Yunanistan TL Kullanmaya Başladı!

Yunanistan`da nakit sıkıntısı nedeniyle Türk lirası ve Bulgar levası kullanılmaya başlandı.

Yunanistan TL Kullanmaya Başladı!
Yunanistan'da sermaye kontrolüne gidilerek bankaların kapatılmasıyla birlikte nakit sıkıntısı git gide artıyor. Bunun çaresi olarak çoğu Yunan iş yeri, Bulgar levasını ve Türk lirasını kabul etmeye başladı.

BANKALAR KAPANINCA ÇAREYİ KOMŞUDA BULDU

Fortune Türkiye'de yer alan habere göre, bankaların 28 Haziran'dan bu yana kapalı olması turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri zor duruma soktu. Yunanistan Turizm Konfederasyonu'nun açıklamasına göre, son dakika rezervasyonlarının geçen yıla göre yüzde 30 ile 40 arasında düştü. Bu düşüşün önüne geçebilmek için Yunanistan çareyi komşularının paralarını kullanmakta buldu.

"BULGAR LEVASIDA OLUR"

Yunanistan'da süpermarket sahibi olan Athanasos Kritsinis, "Bulgar levasını kullanmakta ne gibi bir sakınca olabilir ki, leva daha stabil ve bu yöntem illegal değil. O yüzden kabul etmemek için nedenimiz yok" dedi.

BANKALAR KAPALI

Öte yandan, Yunanistan Bankalar Birliği, bankaların 13 Temmuz'a kadar kapalı olacağını duyurdu. Birlik daha önce bankaların 9 Temmuz'da açılacağını bildirmesine rağmen, yaptığı açıklama ile bu süreyi 13 Temmuz'a kadar uzattı.

'YUNANİSTAN TÜRKİYE'YE KATILSIN!'

Öte yandan Yunanistan'ın durumuyla ilgili yeni bir çözüm yöntemi Şikago Üniversitesi Hukuk Profesörü Tom Ginsburg'dan geldi; Yunanistan ve Türkiye birleşsin.

İşte Ginsburg'un o ilginç yazısı;

"ÇİRKİN İŞLER"

Yunanistan kalmalı mı yoksa gitmeli mi? Ülke, geçen hafta yapılan referandumla kreditörleri elinin tersiyle itmiş oldu. Peki şimdi ne olacak?
Yunan hükümeti kreditörleri AB'den ayrılmakla tehdit ederken, Euro Bölgesi sert ekonomik yaptırımlarında ısrarcı. İlerisi için ne olacağını kimse kestiremezken, herkesin ortak olduğu tek bir fikir var; o da Grexit'in çok zor ve çirkin bir süreç olacağı.

Peki Yunanistan'ın opsiyonları neler? Pek bir opsiyon olduğunu düşünmüyorum o yüzden buyurun size radikal bir teklif; Yunanistan Türkiye'ye katılsın.

Türkiye'nin ekonomisi de son yıllarda dünyanın sayılı olumlu sinyal verenlerinden. Ülkenin borcu da kontrol edilebilir durumda.

BÜYÜK SORUNLAR BİTER

Hatta Türkiye Yunanistan'ın borcunu tek seferde kapatsa bile İngiltere ve Fransa'dan aşağıda bir borç oranı olur. Bu birliktelik Kıbrıs sorununu ortadan kaldıracağı gibi baklava ve dolmanın kime ait olduğuyla ilgili kavgalar da sona erer.
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 11:32

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER