2 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİYE TERCİH DANIŞMANLIĞI VERİLDİ

Beylikdüzü Belediyesi’nin üniversite ve liselere giriş için başlattığı ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti sona erdi. Beylicium AVM’nin 4. katında eğitim uzmanları tarafından yapılan görüşmelerde TEOG bazında tam 652 öğrenciye danışmanlık verilirken, 1463 öğrenci ise doğru bir üniversite seçimi adına bu hizmete başvurdu. Öğrenciler, eğitim kampına katılan 12 uzman öğretmen ile tercihlerini yaptı.

2 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİYE TERCİH DANIŞMANLIĞI VERİLDİ

Ücretsiz tercih danışmanlığı veren Beylikdüzü Belediyesi, üniversiteye ve liseye başlayacak gençlerin daima yanında. TEOG ( Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ) sınav sonucuna göre “İyi Bir Lise İyi Bir Gelecek” sloganı ile Beylicium AVM’nin 4. Katında 18 Temmuz-29 Temmuz tarihleri arasında, toplam 652 öğrenciye, 3 gün tercih danışmanlığı eğitim kampına katılan deneyimli 12 öğretmen ile hizmet verildi. Genellikle velileri ilen gelen öğrencilere tercihler için dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili detaylı bilgi aktarılarak Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mesajını içeren dosya da teslim edildi. Danışmanlık sırasında okul türleri ve bölümler, son üç yıla ait istatistikler tercih için başarıya ait yüzdelik dilimleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Öğrencilerin sınav sonucuna göre yaşadıkları kaygılar ve belirsizliklere uzman öğretmenler destek oldu ve sağlıklı tercih noktasında yönlendirmeler yapıldı.

İlçe Dışından Öğrencilere de Danışmanlık Verildi

ÖSYM’nin ( Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) üniversite tercihi için sonuçları açıklamasından sonra 18 Temmuz – 03 Ağustos tarihleri arasında 1463 öğrenciye de tercih danışmanlığı verildi. Bu sene tercih döneminde kapatılan vakıf üniversiteleri nedeniyle üç kez yenilenen 707 sayfalık tercih kılavuzundaki bilgiler düzenlenen iki seminer ile öğrencilere anlatıldı. Başkan İmamoğlu’nun gelecek, meslek seçimi ve kariyer yolculuğuna dair mesajı ile birlikte bilinçli tercih için adımlar ve yeni açılan bölümler ile tüm değişen kontenjanları açıklayan tercih kitapçığı tüm öğrencilere teslim edildi. “Beylikdüzü Geleceğinizden Daha Yakın” sloganı ile ilçe dışından olan Büyükçekmece-Küçükçekmece-Avcılar-Esenyurt-Başakşehir-Silivri’den gelen 327 öğrenciye hizmet verildi.

Öğrenciler İçin Eğitimler Devam Edecek

Danışmanlık hizmeti boyunca ayrıca meslek seçiminde yaşanan belirsizlikler, başarı sıralarının son üç yıla ait değişimleri, puan türü değişen bölümler, üniversite mi? Bölüm mü? sorunsalı, iki yıllık geleceği olan bölümler, doğru ve bilinçli tercih listesi hazırlama konularında öğrenciler aydınlatıldı.

Öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde meslekler-puan türleri-üniversiteler-bölümler konusunda yeterli bilgiye sahip olamadığı veya eksik, yanlış bilgiler edindiği için tercih dönemi geleceklerini şekillendirme noktasında yaptıkları ciddi hatalar tespit edildi. Bu konuyla ilgi BEYGEM’in 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı içerisinde düzenlediği seminer-panel-konferans ve eğitimlerin yaygınlaştırılarak devam ettirilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 14:11

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER