Dünyanın ilk 500 üniversitesi açıklandı

Dünyanın ilk 500 üniversitesi açıklandı
ODTÜ, merkezi İspanya'da bulunan Cybermetrics Laboratuvarları tarafından yapılan araştırmayla ''Dünyanın en iyi 500 üniversitesi'' sıralamasına girmeyi başardı.

ODTÜ, dünyadaki 19 bin üniversitenin değerlendirildiği ''Webometrics  Ranking of World Universities'' sıralamasında, bu yıl 321. sırada yer alarak,  dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi oldu.ODTÜ, İngiltere'deki Times Higher Education tarafından yapılan 2011 yılı  sıralamasında da ''Dünyanın İlk 200 Üniversitesi'' arasına girmişti.Cybermetrics tarafından yapılan araştırmada, üniversitelere web arama  motorları kullanılarak görünürlük, boyut, bilimsel içerik, zengin içerik gibi  dört kriterine göre puanlar verildi.ODTÜ, aldığı toplam puan ile Avrupa üniversiteleri içinde 123'üncü, Asya  üniversiteleri içinde 35'inci sırada yer aldı.İlk 500 üniversitenin 198'i ABD ve Kanada'da, 220'si Avrupa'da, 47'si ise  Asya ülkelerinde bulunuyor.

-''LİSTEDE BAŞKA TÜRK ÜNİVERSİTESİ YOK''-

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar  konuya ilişkin yaptığı  açıklamada, ODTÜ'nün Times Higher Education (İngiliz) tarafından yapılan 2011  yılı sıralamasında da ''Dünyanın İlk 200 Üniversitesi'' arasına girdiğini  anımsattı.ODTÜ'nün Cybermetrics Laboratuvarları'nın yaptığı ve dünyanın en iyi ilk  500 üniversitesinin sıralandığı araştırmaya 321. sıradan girdiğini  bildiren  Acar, ''Bu yıl listede maalesef Türkiye'den başka bir üniversite yok'' diye  konuştu.Araştırmanın web arama motorlarını kullanarak ''görünürlük'', ''boyut'',  ''bilimsel çıktı'' ve ''zengin içerik'' başlıklarında  yaptığını bildiren Acar,  şu görüşlerini bildirdi:''Bir üniversitenin hedefini, yapacağı işleri (şu listeye gireceğim)  diyerek belirlemesi yanlış olur. Çünkü dünyada farklı sıralamalar var. Kullanılan  kıstasa göre sıralama da değişebiliyor. ODTÜ olarak bizim bilimsel ve toplumsal  bir misyonumuz var. Bu misyonumuz doğrultusunda eğitim, araştırma ve toplumsal  hizmet alanında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çalışmalarımızın  uluslararası kurumlar tarafından da takdir edildiğini görmek tabii ki bizi memnun  ediyor. Yani bir anlamda bizim doğru yolda olduğumuzu, yaptığımız işlerin  evrensel bir boyutu olduğunu gösteriyor.

''Rektör Prof. Dr. Acar, Türkiye'den başka bir üniversitenin listeye  girememesini de değerlendirerek, şunları kaydetti:''Türkiye gibi çok sayıda üniversitesi olan bir ülkenin bu listede en  azından 5-6 tane üniversitesinin olması lazım. Yani yükseköğrenim sistemimizin  başarısını, sadece sayıda değil de aynı zamanda kalitede aramakta herhalde yarar  var.''Türkiye'de üniversite sayısının 156 olduğuna işaret eden Acar,  ''Türkiye'nin özellikle öğretim üyesi sayılarınını ve aynı zamanda mali  kaynaklarının da bu kadar üniversiteyi kaliteden ödün vermeden yaratmaya yeterli  mi, gerçekten oturup düşünülmesi lazım. Açıkçası benim çekincelerim var'' diye  konuştu.Cybermetrics'in üniversiteler sıralamasını 6 ayda bir açıkladığını,  ODTÜ'nün yıllardır yapılan araştırmaya daha önceki yıllarda da girdiğini  belirtti.Geçmiş yıllarda listeye Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversitelerin de  girdiğini ifade eden Acar, ''Üniversitemiz, bir taraftan topluma hizmet verirken,  öbür taraftan evrensel düzeyde bilim öğretimi yapabilmesi de önemli. Başarılı bir  üniversitenin bir çok topu havada tutması gerekiyor; bunu da yapabildiğimizi  görüyoruz'' dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.