Evet hatalıyız..

Tıpta Denklik Sınavı iptal edildi

Evet hatalıyız..

Ölçme ve Seçme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile başlayan skandallar zincirinin son halkası olan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın (STS) Tıp doktorluğu 2’nci aşama sınavını iptal etti.Bu yılki sınavda, geçen yıl yapılan sınavda yöneltilen 75 sorunun aynen yöneltildiği ortaya çıkmıştı.

YÖK Başkanı aradı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, olaydan gazeteden okuyunca haberdar oldu ve hemen ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir’i arayarak bilgi aldı. Demir, “Olay doğru. Hata var, kabul ediyoruz” dedi. Özcan’ın, “Derhal sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması gerekir” açıklamaları üzerine sınavın iptal edilmesine ve yenilenmesine karar verildi.

Tekrarı 3 Temmuz’da

ÖSYM’den dün yapılan yazılı açıklamada konuya ilişkin gerekli incelemenin başlatıldığı belirtilerek, “2011-STS 2’nci Aşama Sınavı, 3 Temmuz 2011’de Ankara’da yapılacaktır. Adaylardan başvuru alınmayacak ve sınav ücreti talep edilmeyecektir” duyurusu yapıldı.

‘Bu kaçıncı, derhal işlem başlatılacak’

YÖK yetkilileri, hatanın sebebinin bir an önce bulunması için inceleme başlatacaklarını ve sorumlular hakkında işlem yapacaklarını bildirdi. Yetkililer, şunları söyledi: “Bu hatalar artık sürekli çıkıyor. YGS’de başladı ve artık zincirleme haline geldi. Bütün milletin gözünün üzerinde olduğu böylesine önemli sınavlarda bu tip hataların olması kesinlikle yanlış. Sorumlusu bulunup, derhal işlem başlatılacak.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Olga Çakır
Olga Çakır - 9 yıl Önce

Aynı STS-2 TIP 16.05.2010'da yapılan sınavda sorulan soruların çoğu daha onceki sınavlarda sorulmuş olduğunu ve diğer onceki TIP sınavlarındaki sorularla, nokta virgül aynı olduğu örneklerle dökümünü yaparak ÖSYM'e dilekçe yazdım ve sınavın yenilenmesini taleb ettim. ÖSYM 'den tarafıma gelen cevapta :

İlgili birimce incelenmiş ve soruların TIP FAkultesi mezunu adayların düzeylerine uygun olduğu, sınavda yer olan soruları , aynıdüzeydeki diğer sınavlarla benzerlik gösterebileceği ,cevabını vermiştir.
Mağdur olan benim gibi doktorlara böyle cevap veren ÖSYM Hürriyet gastesinin maniple edilmiş haberini talimat kabul edip sınav iptal ediyor. Bu Turkiyenin Hürriyet gazetisinin maniiple edilmiş haberlerine göre idare edildiiği kanaatı oluşturuyor. Yazıık Turkyeye!

SIRADAKİ HABER