Yeniliğin Teknolojiyle Buluştuğu Okul

Başakşehir Oyakkent İlköğretim Okulu modern donanımı ve farklı uygulamaları ile büyük dikkat çekiyor. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde serbest kıyafet uygulamasına geçen okul, tüm içeriği öğretmen ve öğrencileri tarafından güncellenen sosyal paylaşım sayfasında da ilgi görüyor.

Yeniliğin Teknolojiyle Buluştuğu Okul

Okulun sosyal medya sayfası haftada 3000 kez tıklanıyor ve her gün Mevlana hazretlerinin bir sözüyle takipçilerini selamlıyor. Eğitim kurumu, kütüphanesindeki okuma salonu ve internet kafesiyle de teknolojiyi buluşturuyor. Oyakkent İlköğretim Okulu, yakın bir gelecekte bahçesinde inşa edeceği açık amfisiyle de bir kez daha örnek olacak.

Henüz bir yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen eğitim alanındaki yeniliklere hızla ayak uydurup, eğitim kalitesinin yanında yaptığı sosyal faaliyetlerle de adından söz ettiren Oyakkent İlköğretim Okulu, ‘serbest kıyafet uygulaması ve Z kütüphanesiyle farkındalık oluşturuyor.
Başakşehir’de İlk
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı “Serbest Kıyafet Yönetmeliği’ çevresinde Başakşehir’de serbest kıyafet uygulamasına geçişi ilk defa kendilerinin gerçekleştirdiğini vurgulayan Oyakkent İlk Öğretim Okulu Müdürü Mehmet Yüzgül, ‘’Bu uygulama korku ya da endişe duyulacak bir şey değil. Biz öğretmen, öğrenci ve velilerimizle bu uygulamaya hiçbir sıkıntı yaşamadan geçtik. Diğer okular da çok hızlı bir şekilde bu siteme geçmeliler. Öğrenci ve velilerimizin bizi desteklemesiyle bu süreci olumlu bir şekilde tamamladık’’ dedi.
‘’Z kütüphanemizde yaklaşık 3 bin kitabımız var’’
‘’Biz “Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında okuma salonu, kütüphane ve internet kafeden oluşan bir yapı oluşturduk. Değişime ve gelişime açık olan bir okul olduğumuz için yapacağımız faaliyetlerin klasik olmamasına özen gösterdik’’ diye konuşan Yüzgül, ‘’Yeniliklerimizin öncelikle öğrenci ve velilere bir faydası olmasını hedefledik. Kütüphane, okuma salonu ve internet kafeden oluşan Z Kütüphane uygulamasıyla çocuk istediği zaman oturup kitabını okuyor, istediği zaman alıp evine götürüyor. Bir şey araştıracaksa internete giriyor. Veli ve öğrenci konseptinde olduğu için ikisi de faydalanabiliyor.  Kütüphane, yaklaşık 3 bin kitaba sahip’’ diye konuştu.
Konuyla ilgili olarak öğrenciler ve veliler de şöyle konuştu:

Selen İmrek - 8. Sınıf Öğrencisi:
‘’Serbest kıyafet uygulaması bizim için çok iyi oldu. Çünkü çok rahat. Dershaneye giderken eve gidip üzerimizi değiştirmek zorunda kalmıyoruz.
“Z Kütüphane” rengarenk bir ortam
Kütüphaneyi çok beğeniyorum. Rengarenk bir ortam. Kitaplar alanlarına ve içeriklerine göre dizildikleri için hem görsel açıdan güzel duruyor hem de aradığınız kaynağı kolayca buluyoruz. Ders çalışmaya geliyorum, kitap alıyorum ve okuyorum. Projeksiyon ve bilgisayar imkanlarından da yararlanıyorum.’’
Nur Minel Malkoç - 6. Sınıf Öğrencisi:
‘’Serbest kıyafet uygulamasıyla etek ve gömlek gibi giyimi rahat olmayan kıyafetlerden kurtulduğumuz için çok memnunum. Kütüphanemiz çok güzel. Yararlanabileceğim binlerce kitap var. Derslerimden arta kalan zamanlarda sık sık buraya gelip ders çalışıyorum. Kitap okuma günlerinde sınıfça buraya gelip kitap okuyoruz.’’

Dilara Aktuğ - 7. Sınıf Öğrencisi:
‘’Serbest kıyafet uygulaması çok güzel oldu. Oldukça rahat bir şekilde okula gelip gidiyoruz. Bir sıkıntımız olmuyor. Z Kütüphaneye geliyorum. Burada çok güzel kitaplar var. Gelebildiğim kadar geliyorum. Aradığım kitapları bulabiliyorum. Eski okuduğum okulda da kütüphane vardı ama bu çok daha büyük ve güzel kütüphane.
Batuhan Çağlar - 8. Sınıf Öğrencisi:
‘’Üniformadan kurtulduk ve rahatladık. Kravat bağlamaktan kurtulduk. Yararlanabileceğimiz bir çok kaynak var.  Kitapların yanında internetin olması da bir ayrıcalık. Şu ana kadar gördüğüm en güzel kütüphane.’’
Musa Malkoç – Veli:
Serbest kıyafet uygulamasıyla gelen yenilik ve gelişmeleri destekliyorum. Çocuklarımız bu uygulamayı çok sevdi bizde çocuklarımızın sevdikleri şeyleri kabul etmek zorundayız. Serbest kıyafet uygulamasının hayata geçirilmesiyle ilgili hiçbir endişe taşımadım.
‘’Ben de buradaki kitaplardan faydalanacağım’’
Kütüphane fevkalade güzel olmuş. Amaç eğitimse buda eğitimi tamamlayan güzel bir uygulama. Ben buraya ilk defa geldim ve burayı çok beğendim. Kendimde kitap okumayı seven birisiyim. Bundan sonra bende gelip buradaki kitaplardan faydalanacağım.’’
‘’Çocuklarımız da bizden örnek alsınlar diye buraya gelip kitap okuyoruz’’
Serpil Yıldırım – (Veli):
‘’Serbest kıyafet uygulamasıyla öğrenciler arasında bir rekabet olur diye biraz endişeliydim ama geçen süre içinde böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Güzel ve umarım böyle devam eder. Kütüphanemiz bizim ve çocuklarımız için çok güzel oldu. Okulumuz yeni olduğu için böyle bir uygulamaya ihtiyacımız vardı. Okul aile birliğinde olduğum için kütüphanenin yapım sürecinde de katkım oldu. Çocuklarımız da bizden örnek alsınla diye biz de fırsat buldukça gelip burada kitap okuyoruz.’’


Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2013, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER