YÖK Dinçer’i akladı

İntihal nedeniyle aldığı öğretim üyeliğinden çıkarılma cezası mahkeme kararına karşın kaldırıldı

YÖK Dinçer’i akladı

 YÖKün, yeni Milli Eğitim Bakanı olan Ömer Dinçere 5 yıl önce verdiği intihal (bilimsel aşırma) nedeniyle öğretim üyeliğinden çıkarılma cezasını yaklaşık 6 ay önce sessiz sedasız bir şekilde kaldırdığı ortaya çıktı. Dinçer, böylece 5 yıl sonra hem intihalden hem de intihal nedeniyle verilen cezadan aklanmış oldu.

Edinilen bilgiye göre, YÖK Genel Kurulunun 23 Aralık 2010 tarihli toplantısında Dinçerin intihal suçu nedeniyle öğretim üyeliğinden çıkarılma cezası gündemde olmamasına karşın 5 yıl önce yapılan itiraz üzerineele alındı. Yüksek Disiplin Kurulunun sorumluluk alanına giren konuyu gündeme alan ve öncesinde üyelere bilgi verilmeyen YÖK Genel Kurulunda Dinçere intihal suçu nedeniyle verilen üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezasının kaldırılmasına oyçokluğuyla karar verildi. Başkanı ve üye yapısı değişen YÖK, böylece eski Başkan Prof. Dr. Erdoğan Teziç döneminde 21 Ekim 2005 tarihinde Dinçere intihal nedeniyle verilen öğretim üyeliğinden çıkarma cezasını tam 5 yıl 2 ay sonra kaldırarak Dinçeri sessiz sedasız bir şekilde hem intihal suçundan aklamış, hem de öğretim üyeliğinden çıkarma cezasını kaldırmış oldu.

Dinçer, hakkında 2005’de YÖKün verdiği öğretim üyeliğinden çıkarılma kararını yargıya taşımış, bunun sonucunda Dinçerin temyiz istemi reddedilerek mahkeme kararıyla intihal suçu kesinleşmişti. YÖKün 5 yıl sonra bu konuda hiçbir yargı süreci işlememiş gibi Dinçeri aklaması Ankara 1. İdare Mahkemesinin kesinleşen kararıyla da çelişti.

Eski YÖK üyesi Bülent Serim de konu hakkında yaptığı açıklamada, YÖK Genel Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulunun aynı üyelerden oluşmakla birlikte işlevleri nedeniyle hukuken ayrı iki kurum olduğunu belirtti. Serim, bu nedenle Yüksek Disiplin Kurulunun ele alması gereken konuda daha önceden toplantı çağrısı yapılmasının hukuksal gereklilik olduğunu ifade etti. YÖKün kararının hukuki olmadığını kaydeden Serim, YÖK siyasal iktidarın etki alanındadır ve siyasallaşmıştır diyenler bir kez daha haklı çıktı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER