1.9 Milyon İşçi Emeklisine Zam

Bir yıldır çalışmaları süren intibak yasasından işçi emeklilerini sevindirecek haber geldi.

1.9 Milyon İşçi Emeklisine Zam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaklaşık bir yıldır çalışmaları süren intibak düzenlemesine ilişkin çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.

Söz konusu uygulama hayata geçirildiğinde 1.9 milyon işçi emeklisinin maaşı ocak ayında 322 liraya kadar artacak. Çelik, emeklilere müjdeyi vererek, ödemelerin ocak maaşına yansıtılacağını da bildirdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Çelik, bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda şunları vurguladı:

"İstihdamdaki artış, kayıt dışı ile mücadele ve prim yapılandırma gelirleri ile birlikte sosyal güvenlik açığı yılsonunda 5 milyar daha az gerçekleşecek. Buna göre, 2012 yılı sonunda 25.468 milyar lira olarak öngörülen sosyal güvenlik açığı 20 milyar 501 milyon lira olacak.

Bu yılın sonunda 6111 sayılı yasa ile getirilen prim yapılandırma gelirleri de 3 milyar liraya ulaşacak."

EMEKLİLİK YAŞINDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 48 yaş emekliliği 53 yaşa çıkarma yönünde bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

Muhalefet milletvekillerinin işsizlikle ilgili eleştirilerine karşılık ise bakan Çelik, "Ben tam tersini söylüyorum. Türkiye'de işsizlik yok. Varsa Şanlıurfa'da 1200 kişiyi istihdam edecek iş var. Son 10 ayda 345 bin işi İŞKUR olarak karşılayamadık. Bu ay ise 37 bin açık iş var. Mesleki eğitim son derece önemli, bunu ancak o şekilde karşılayabiliriz. Bunu karşılamak için İŞKUR bünyesinde projeler üretmeye çalışıyoruz" dedi.


Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2012, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER