2015 zorlu geçecek

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği'nin iddiasına göre Türkiye ekonomisinin mevcut durumu iyi ama zor bir yıl bizi bekliyor. +A-

2015 zorlu geçecek
 İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından geleneksel olarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, küresel risklere rağmen Türkiye ekonomisinin mevcut durumu iyi, ancak 2015 zorlu geçecek.

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan “Hocaların Gözüyle 2015 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması” farklı sonuçlar ortaya çıkardı. 2-16 Aralık 2014 tarihleri arasında “online anket” yöntemi ile gerçekleştirilen ve 191 ekonomi hocasının cevapladığı anketin sonuçları, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme ve beklentilerini ortaya koyuyor.

- AVRUPA’DA UMUT YOK-

Anket sonuçlarına ilişkin açıklama yapan İEAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hüseyin Bilgin, hocaların dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin 2014 yılı beklentilerinin büyük ölçüde gerçekleştiğini ifade etti. Profesör Bilgin’in verdiği bilgilere göre, ekonomi hocaları 2015 yılında dünya ve Avrupa ekonomisinden umutlu değiller. 2015 yılında dünya ekonomisinden umutlu musunuz sorusuna, ankete katılanların yüzde 64’ü hayır cevabı vermiş. Hocaların Avrupa konusunda daha da karamsar oldukları görülüyor. Gerçekten de hocaların yüzde 74’ü, 2015 yılında Avrupa’daki ekonomik krizde belirgin bir iyileşme beklemiyor.

-FED FAİZLERİ ARTIRIR-

Dünya ve Avrupa ekonomisine ilişkin olumsuz beklentiye karşın, hocaların ABD ekonomisine ilişkin beklentileri ise olumlu. Hocaların yüzde 70’i 2015 yılında ABD ekonomisinde belirgin bir canlanma bekliyor. Ayrıca yüzde 79’u FED’in 2015 yılında faizleri artıracağını öngörüyor. Ancak yüzde 60’tan fazlası, FED’in faizleri yılın ikinci yarısında artıracağını bekliyor. Öte yandan, hocaların gelişmekte olan ekonomilere ilişkin beklentileri ise genel olarak (yüzde 55) olumsuz.

-2015 ZORLU GEÇECEK-

Ankete katılan hocalar, Türkiye’nin mevcut ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin ekonomik durumunu ‘normal’ veya ‘iyi’ olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 67. ‘Kötü’ olarak değerlendirenlerin oranında ise önceki yıla göre bir artış söz konusu. 2015 yılı büyüme hızının yüzde 2 ve üzerinde olacağını tahmin eden hocaların oranı yüzde 92. Ancak yüzde 81’i yüzde 2-4 aralığında bir büyüme oranı öngörüyor. Yüzde 3 ve üzerinde bir büyüme hızı bekleyenlerin oranı ise yüzde 51. Dolayısıyla ağırlıklı olarak beklenen büyüme oranının yüzde 3-4 civarı olduğu söylenebilir. Buna rağmen, hocaların yüzde 57’si 2015 yılının ‘zorlu’ geçeceğini düşünüyor.

-MERKEZ, YİNE “GEÇER NOT” ALDI-

Merkez Bankası, hocalardan yine “geçer not” aldı. Merkez Bankası’nın dış ve iç riskler karşısında izlediği politikaları, hocaların yüzde 43’ü “iyi”, yüzde 40’ı da “normal” olarak değerlendiriyor. “Kötü” olarak değerlendirenlerin oranı ise sadece yüzde 10. Enflasyonla mücadele konusunda ise Merkez’i başarısız bulan hocalar, 2015’te de TÜFE’de hedefin tutmayacağı görüşünde. 
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 09:49

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER