4,5 milyon vatandaşa müjde...

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta, prim borçlarını yeniden yapılandıran, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4.5 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yasalaştı.

4,5 milyon vatandaşa müjde...
 Milyonların Beklediği Tasarı Yasalaştı
4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren ve sigortalı lehine düzenlemeler içeren tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Yasalaşan tasarı, sigortalılar için önemli sayılabilecek düzenlemeler içeriyor.

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ TASARI

Tbmm Genel Kurulu'nda, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yeni kanuna göre:

-Milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak.

-Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek.

-Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek.

-Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek.

-Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 00:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Toprak.
Yaşar Toprak. - 9 yıl Önce

Bu Kanunun Çıkarılmasında Emeği geçenlerden ALLAH Razı Olsun! Kim bu güzel topraklar ve üzerinde yaşayan insanlar için iyi şeyler yaparsa bu halk onlara minnettar olur ve tarih onları iyi anar! Bu arada bu kanunun çıkarılmasında ilk hareketi sağlayan Başbakana 26.11.2012 Tarininde özel olarak gönderdiği yazı ile "Lise dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrencilerin mağduriyetini" dile getiren ve bu konuda kanunda değişiklik yapılmasını Öneren Ekonomi Yazarı Hasan Yaşar Özfidan'ın yazısnın etkisi olduğuı söylenmekte! Bu isimsiz kahraman kim? Söylenenler doğrumu?
Gençler adına bu kanunun çıkarılmasında emeği geçen isimi bilinen ve bilinmeyen tüm kişilere teşekkür ederim. Üniversiteyi kazanan ve çıkarılan genel sağlık sigorta prim borcunu ödeyemeyen öğrenci babası Yaşar Toprak.

SIRADAKİ HABER