Aile Bakanlığı'ndan flaş açıklama! 200 TL destek verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, cihaza bağımlı yaşayan ağır kronik hastalığı olanlara 200 TL'ye kadar elektrik faturası desteği verecek

Aile Bakanlığı'ndan flaş açıklama! 200 TL destek verilecek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programı’nda açıkladığı 'ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması’na yönelik çalışmaların sonuna gelindiğini açıkladı.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "100 Günlük İcraat Programına uygun şekilde Elektrik Desteği Programı kasım ayı başında başlatılacak. Başvurular, il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılabilecek" dedi.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kasım ayında başlayacak Elektrik Desteği Yardım Programı'ndan; 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını söyledi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yardım programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşacağını da kaydetti. Zehra Zümrüt Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

TEK SEFERE MAHSUS BİRİKMİŞ BORÇLAR DA ÖDENECEK
"Elektrik Tüketim Desteği ile hak sahiplerinin konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar yardım yapılacak. Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecektir."

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 10:15

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER