Asgari ücretlileri sevindirecek kanun teklifi

Gülay Yedekci: "Asgari ücretle çalışan vatandaşların elektrik, doğal gaz ve suyunu devlet ödesin."

Asgari ücretlileri sevindirecek kanun teklifi
İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, 09.06.2016 tarihinde TBMM’ye Elektrik Piyasası Kanunu, Doğal Gaz Piyasası Kanunu, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda Asgari ücretle çalışan vatandaşların ikamet ettikleri meskenlerde kullandıkları elektrik, doğal gaz ve su’yun bedelinin Devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi.
Gelişmiş ülkelerde, gerçek anlamıyla “Sosyal Devlet” olma nitelikleri devletin vatandaşlarının toplumsal ve ekonomik varlığını iyileştirmek için önemli roller edindiği yönetim anlayışıdır. Fırsat eşitliği, gelir dağılımı eşitliği ve asgari yaşam şartlarını sağlayamayanlar için sorumluluk anlayışı sosyal devletin önceliğidir. 

Sosyal Devlet kaynaklarını temel kamu hizmetlerini sağlamaya odaklamıştır. Vergi vatandaşın ekonomik gelirine göre hakkaniyet ve adalet ölçüsünde alınır. Yoksul vatandaşın sağlık giderleri devlet tarafından karşılanır. İşi olmayan vatandaşa yaşamını devam ettirebilmesi için devlet işsizlik maaşı bağlar. Bu bağlamda vatandaşımızın ödemekte zorlandığı ve temel ihtiyacı olan elektrik, su ve doğalgaz günümüzde pahalanmıştır.

Enerji fiyatlarını dağıtım şirketlerinin taleplerine göre şekillendiren hükümet yanlış enerji politikalarının yanı sıra Suriye başta olmak üzere Ortadoğu‘da izlediği savaş politikası sonucu bugün vardığı yüksek düzeyli çatışma ortamı sonucunda savaş bütçesi oluşturmaya başlamıştır. Elektrik, Su ve Doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlarla hükümet, hem vergi gelirlerini artırmayı, hem dağıtım şirketlerinin taleplerini karşılamayı hedeflerken tüm bu hedeflerin bedeli ise vatandaşa pahalıya satmak için dayatılıyor. Hükümetin, susuzluk ve dünyada dolar artışına dayandırdığı elektrik zamlarının altında kayıp kaçak bedelini vatandaşa ödettirmek vardır.

Sosyal Devlet olma anlayışıyla geçinmekte zorlanan vatandaşı daha rahat yaşatmak, ekonomik bakımdan güçsüz olanları korumak sosyal devletin başta gelen görevlerinden biri olmuştur. Ayrıca çalışanların insanca yaşaması için sosyal ekonomik ve mali önlemler almakla yükümlüdür.

Bu nedenle vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak temel ihtiyacı olan elektriğin minimum tutarı hesaplanarak devletin karşılaması ve bu tutarın aşımında doğan farkın yine uygun bir fiyatla vatandaşa faturalandırılması amaçlanmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 09:48

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER