Çağlayan 2023 hedefini açıkladı

Çağlayan 2023 hedefini açıkladı
Ege İhracatçı Birlikleri ile bir araya gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 2023 için ihracat hedeflerinin 500 milyar dolar olduğunu ve bunu başaracaklarına inandığını söyledi.
Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan ve Yardımcıları ile bir araya gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, açıklamalarda bulundu. Çağlayan, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirme hedefleri olduğunu ve bunu başaracaklarına inandığını ve 2023'te Türkiye'nin en az on uluslararası üne sahip markaya sahip olmasının ve dünyanın ilk on ekonomisi içinde olmasının önemli hedefleri olduğunu belirtti. Çağlayan şunları söyledi:
"2023 yılında 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirmek için önemli bir sorumluluk üstlendik. Başaracağımız konusunda sonsuza kadar kanaatim var. Gerek Türkiye'nin siyasi iktidarı gerek gelişmeler gerekse de ihracatçılarımız arka arkaya gelen ekonomiyle ilgili önemli gelişmeler bu konuda koymuş olduğumuz hedefe ciddi bir şekilde yaklaşabileceğimizi gösteriyor. TÜİK tarafından yapılan araştırmalarla illerimizin ihracatlarını toplatığımız zaman ege ihracatında yüzde 15 üzerinde bir ihracatı gerçekleştirdi. 12 sektörün bulunduğu Ege İhracatçı Birlikleri ümit ediyoruz ki geçmiş yıllardaki başarısını bundan sonra da artarak sağlayacaktır."

Türkiye'nin ihracatında artış olduğunu belirten Çağlayan, "1-14 Şubat arasında yaklaşık 5 milyar dolara yakın ihracatımız gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde 3.7 milyar dolarlık bir ihracat vardı. Şubat ayının ilk iki haftasında yüzde 27.1'lik artış var. 2011'de 1 Ocak- 14 Şubat arasında baktığımızda 37 günlük bu sürede ise ihracat 14.5 milyar dolara dayandı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.9'luk artış olduğunu gösteriyor. Şu anda ihracat artışımız yüzde 20 nin üzerinde devam ediyor" dedi.


"İşsizlik rakamlarında düşüş var"

Türkiye'deki işsizlik rakamlarında düşüş olduğunu söyleyen Çağlayan, Türkiye'nin Kasım ayı itibariyle işsizlik oranının yüzde 11 olduğunu ve 113 bin kişinin istihdama kavuştuğunu, 650 bin kişinin ise işgücü piyasasına yeni katıldığını belirtti. Çağlayan, şöyle devam etti:
"Bugün Türkiye pek çok ülkenin nüfusundan çok daha fazla bir yıl içinde kaydetmiş olduğu istihdamı olan bir ülkedir. Her yıl yaklaşık 650-800 bin insanının işgücü piyasasına yeni girmiş olduğu bir ülke yani bir taraftan mevcut işsize iş bulacaksınız diğer taraftan yeni gelen işgücüne iş bulacaksınız. Böyle bir ortamda işsizlik rakamının yüzde 11 olması bana göre son derece önemli ve gidişatımızın doğru yolda olduğunu göstermektedir.""Sanayiciler seçimden olumsuz etkilenmeyecek"

Seçim öncesi bir "seçim ekonomisi" oluşmayacağını ve sanayicilerin bu seçimlerden olumsuz etkilenmeyeceğini belirten Devlet Bakanı Çağlayan, şunları söyledi:
"Eskiden her seçim döneminde sanayicileri sıtma tutardı. Birkaç gün önce Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) yaptığı anket açıklandı. Sanayicilerimizin seçimden dolayı olumsuz etkilenmeyeceğinizi bir seçim ekonomisi olmayacağına dair anket sonuçları çıktı. Türkiye elde etmiş olduğu istikrarı kaybetme niyetinde değil. Türkiye'nin küresel krizden başarılı çıkmasının temeli de mali disiplin ve bütçe disiplinidir. Bütçemiz artık açık veriyor. Ocak ayı bütçesinin fazla vermesi son derece önemlidir.
Türkiye artık seçimden etkilenecek dönemleri geride bırakmıştır. Enflasyon rakamları açıklanıyor kimse oralı olmuyor ekonominin son derece doğru yolda olduğunu görüyoruz. 2010 yılı itibarıyla bütçe açığı yüzde 3.6 idi. Bunu bu yıl yüzde 2'lere düşüreceğiz. Bunlardan dolayıdır ki Türkiye'de seçim ekonomisi korkutmuyor. Biz işimize bakacağız TİM'in yaptığı anketten de bu çıktı."


"Kapıkule'den Türkiye'yi görsünler"

Zaman zaman ihracat rakamlarıyla birlikte ithalat rakamlarının da açıklanmasını isteyenler olduğunu ifade eden Çağlayan, ithalat rakamlarını açıkladıklarını ancak buna rağmen iki kere ikiyi üç buçuk gösterenler olduğunu öne sürdü. Çağlayan, "Türkiye'de bir ilki yaptık. Yiğidin malı meydanda olur diyerek, herkesin bildiği ithalat rakamlarımızı da söyledik. Ancak buna rağmen maalesefe iki kere ikiyi üç ya da üç buçcuk gösterenler var. Sizden rica ediyorum Kapıkule'den Türkiye'yi bir görsünler. Bunlar yeterince Türkiye'yi göremiyor. Türkiye dünyada son derece önemli bir zeminde yürüyüşüne devam ediyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.