"Ciddi bir psikolojik sorunu var"

"Ciddi bir psikolojik sorunu var"
Tekin, Türk Telekom Arena Stadı'nın açılış töreninde protesto edilen ve buna tepki gösteren Başbakan Erdoğan'ın ciddi bir sağduyuya ihtiyacı olduğunu dile getirerek "Görünen o ki Sayın Başbakan'ın ciddi bir psikolojik sorunu var" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası'nı ziyaret etti. Oda Başkanı Mehmet Yiğiner, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Tekin'e şoförlerin sorunlarını anlattı. Akaryakıt fiyatlarının şoförleri mağdur ettiğini belirten Yiğiner, geçimini şoförlükten sağlayan taksici, minibüsçü ve kamyonculara ÖTV indirimi yapılması gerektiğini söyledi.

Yiğiner, kendilerine ÖTV indirimi yapılması durumunda bunu taksi fiyatlarına da yansıtarak taksi ücretlerini düşüreceklerini belirtti. Geçmişte üye sayılarının 40 bin olmasına karşın bugün bu sayının 7 bine düştüğüne dikkat çeken Yiğiner, şoförlere de odalarına kayıt yaptırma çağrısında bulundu.

Ehliyeti olan herkesin taksicilik yapabildiğini, buna bir standart getirilmesini isteyen Yiğiner, taksilerdeki zorunlu trafik sigortası bedelinin, diğer otomobillerin 5 katı olduğunu, bunun da aynı seviyeye çekilmesi gerektiğini söyledi. Yiğiner, korsan taşımacılığın da ciddi bir sorun olduğunu, hipermarketlerin yaptığı taşımacılığın da kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Taksicilerin can güvenliğinin de bulunmadığına dikkat çeken Yiğiner, araçlarını yenileyen taksicilere bir defalığına ÖTV indirimi yapılmasını istedi.

Yiğiner, geçmişte İl Trafik Komisyonu'nda temsil edilmelerine karşın bugün UKOME'de yer alamadıklarını, trafik konusunda söz sahibi olamadıklarını bildirdi.

"CHP iktidarında esnaftan sorumlu bakanlık kurulacak"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de esnafın sorunlarını bildiklerini ifade ederken CHP iktidarında esnafın yönetime katılımını sağlayacaklarını, UKOME'de esnaf odasının temsilcisi olacağını dile getirdi. Sorunların, plansız kentleşmeden kaynaklandığını söyleyen Tekin, korsan taksi konusunda "Hepimizi izleyebilecek durumda olan devlet bugün korsanları izleyemeyecek durumda ise bu bir zafiyettir. Bunu önlemek çok basit, her köşe başında MOBESE'ler var, bunları tespit etmek çok kolay" dedi.

Yüksek akaryakıt fiyatlarının sadece şoförlerin değil, toplumun her kesiminin sorunu olduğuna dikkat çeken Tekin, bunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını, çözüm için iradenin gerektiğini belirterek "İnşallah CHP iktidarıyla bu sorunlar çözülebilecek" dedi.
Tekin, esnafın sorununu anlatabileceği, kendisine muhatap bulabileceği bir bakanlığın da bulunmadığını ifade ederek "CHP iktidarında sadece esnaf sorunlarıyla ilgilenecek bir bakanlık kurulacaktır" dedi.

Tekin'in konuşmasının ardından bir taksici, Çankaya Belediyesi'nin bazı taksi duraklarına ruhsat konusunda sorun çıkardığını aktardı. Tekin, bu konuda bir yetki karmaşasının olduğunu belirtirken anlatılan sorunu not aldı.

"Başbakan'ın ciddi bir pskolojik sorunu var"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, Türk Telekom Arena Stadı'nın açılış töreninde protesto edilen Başbakan Erdoğan'ın tepkisini değerlendirdi. Başbakan'ın ciddi bir sağduyuya ihtiyacı olduğunu ifade eden Tekin, "Görünen o ki Sayın Başbakan'ın ciddi bir psikolojik sorunu var. Bu psikolojik sorunda kaynaklanan sadece Seyrantepe değil, biliyorsunuz daha önce de heykelle ilgili de hiç siyasetçi üslubu olmayan bir üslup kullandı" dedi.

Stadyumdaki 50 bin kişinin yarısının TOKİ tarafından davet edildiğine dikkat çeken Tekin, şöyle konuştu:
"Burada oluşan bir reaksiyonu kameralarla tespit etmek Galatasaray yönetimi, emniyeti, hiç kimsenin haddi değildir kardeşim. Bu ülkede demokrasi, özgürlük varsa herkes tepkisini gösterecektir. Sayın Başbakan'a da, bizlere de, yarın gelecek siyasetçilere de gösterecektir. Böyle bir anlayış olabilir mi? Herkesi fişleyeceksiniz, ne güzel. Neresi burası? 12 Eylül'de demokrasi, özgürlük diyecektiniz. Ben böyle özgürlük hakkımı kullanmak istiyorum. Şiddet olmadığı sürece herkes özgürce kendisini ifade edebilir. Sayın Başbakan inanıyorum ki bu yanlışın farkına varacak ve yönetime de belli ki baskı yapılıyor. Galatasaray yönetiminin de haddi değildir, iktidarın da hakkı değildir."

"Koşullar gerektirirse koalisyon olur, yoksa hevesli değiliz"

Tekin, geçen hafta tartışma yaratan "MHP ile koalisyon yapabiliriz" sözleriyle ilgili bir soru üzerine ise geçen haftaki demecinde tek başına iktidar olmak istediklerini söylediğini anımsatarak "Ama Türkiye'nin koşulları eğer bir koalisyonu gerektiriyorsa herkesle koalisyon olabiliriz demişim. Bundan da seçim öncesi bir ittifak söz konusu değil, hiç kimseyle ittifakımız yok. Tek başımıza iktidara devam ediyoruz" dedi.

Tekin, "Herkesle koalisyon yapabiliriz dediniz, AKP de buna dahil mi?" sorusu üzerine ise "CHP tek başına iktidarı hedeflemiş bir siyasi parti. Ama yarın siyasetin bir realitesi de var, geçmiş dönemlere bakın, ne yapacağız? Koşullar, vatandaş böyle bir noktaya getirdiği zaman biz ülkeyi sahipsiz mi bırakacağız? Onu söylemek istedik. Yoksa kimseyle koalisyon yapmaya hevesli değiliz" diye konuştu.

"Günay acınacak durumda, onu Arınç'a havale ediyorum"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik açıklamalarının anımsatılması üzerine Tekin, "Sayın Bakan'a, Sayın Arınç aslında çok güzel cevap verdi. Bizim tekrar bu konu üzerine cevap vermemiz doğru olmaz. Sayın Arınç, 'Allah kimseyi bu duruma düşürmesin' dedi. Sayın Bakan'ın bu durumda oluşu çok üzücü bir olay" dedi.
Başbakan'ın Kars'taki İnsanlık Anıtı'na "ucube" diyerek başlattığı heykel tartışmasını da eleştiren Tekin, "Yani gitmiş olduğu kent Paris değil Kars.  Yani milli geliri bin doların altında, bir tek baca tütmüyor, işsizlik, yoksulluk had safhada. Çifti bitmiş, hayvancılık yapan bitmiş Kars heykeli tartışıyor. Kars'ın da çok umurunda. Siz alt yapısını, üst yapısını işsizliği çözdünüz de heykel mi kaldı Sayın Başbakan. Önce bunları bir çözün...Heykeli bırakın sanatçılar konuşsun, ne sayın Başbakan anlar ne biz anlarız" diye konuştu.

Tekin, Bakan Günay'ın "acınacak durumda" olduğunu dile getirerek "Onu Sayın Bülent Arınç'a havale ediyorum" dedi.

"Ahmet Altan'ın yazısı hepimizi heyecanlandıran bir yazı"

Tekin, Başbakan Erdoğan'ın, Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan'a kendisi hakkında yazdığı yazıdan dolayı dava açmasını da değerlendirerek "Ahmet Bey'in yazısını da okudum. Gerçekten kutluyorum kendisini hepimizi heyecanlandıran bir yazı. Açılan dava, Türkiye'de basın özgürlüğünün hangi aşamada olduğunun önemli bir göstergesi. Düşünebiliyor musunuz? Bu gazeteci arkadaşlarımız uzun süredir, AKP'yi destekleyen arkadaşlarımız, eğer bunlara bile hoşgörü göstermiyorsa Sayın Başbakan, muhalif olan ya da stattaki işçiye, öğrenciye hangi hoşgörüyü gösterecek?" dedi.

"Başbakan'ın üslubunu mahallede kullansanız adam adamı öldürür"

Ahmet Altan'ın yazısında "Sayın Başbakan kendine gel, silkin. Hakaret etme herkese" dediğini aktaran Tekin, Başbakan'ın kullandığı iki ifadeye dikkat çekerek "Bu üslubu mahallede kullansanız, adam adamı öldürür. Ne dedi Sayın Başbakan, 'Geberene kadar iç.' Böyle bir şey olabilir mi bu üslup kullanılabilir mi? 'Heykeli al uygun bir yere koy' hakaretse bunlar hakarettir, Sayın Altan'ın söylediği hakaret değildir, uyarıdır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.