Dolar enflasyon raporu öncesi yükselişte

Dolar/TL 5.95'in üzerindeki seyrini korurken, gözler yılın ikinci enflasyon raporuna ve TCMB Başkanı Çetinkaya'nın açıklamalarına çevrildi.

Dolar enflasyon raporu öncesi yükselişte
Dolar/TL güne 5.96 civarında başlarken, TCMB'nin geçen hafta PPK metninde sıkılaştırmaya yönelik söylemini yumuşatması ve döviz rezervlerine yönelik endişeler nedeniyle piyasalar enflasyon raporuna odaklanmış durumda.

Bankacılar metin değişikliklerini daha iyi yorumlayabilmek adına TCMB'nin bugün saat 10:30'daki yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında yapacağı açıklamaları duymak istiyorlar. Öte yandan TCMB'nin bir süredir piyasalarda endişelere neden olan döviz rezervleri konusunda da açıklama yapması bekleniyor.


Dün 5.92-5.96 bandında hareket eden ve 5.9467 seviyesinden kapanan dolar/TL bu sabah 5.9646 seviyesine kadar çıktı. Kur, saat 09:10 itibariyle 5.9575 seviyesinde bulunuyor.

TL'nin dolar karşısında yıl başından beri değer kaybı yüzde 11'e ulaşmış durumda.

Dolar/TL geçen hafta PPK açıklamasının ardından 12 Ekim'den bu yana gördüğü en yüksek gün içi seviye olan 5.9820'ye kadar yükselmişti.

Bu hafta veri gündemi ve haber akışı oldukça yoğun. Bugün enflasyon raporunun yanı sıra TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetini açıklayacak. Öte yandan TÜİK Mart ayı dış ticaret verilerini ve ilk çeyrek turizm gelirlerini, Turizm Bakanlığı giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaşlara ilişkin Mart ayı verilerini, Hazine üç aylık borçlanma stratejisini, BDDK ise Mart ayına ilişkin sektör verilerini açıklayacak.


Bu hafta Cuma günü açıklanacak Mart ayı enflasyon verisi izlenirken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in de değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor.

Piyasaların gündemindeki en önemli madde seçim sonuçları olmaya devam ediyor. YSK'nın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesini bu hafta açıklaması bekleniyor.

Yurtdışında ise Çarşamba akşamı açıklanacak olan ABD Merkez Bankası faiz kararı izlenecek.

Bankacılar TL'nin yönü açısından zor bir hafta olduğunu ve kurun yoğun veri ve haber akışı ile yön bulacağını belirtiyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 10:49

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER