Elektriğe Zam Geliyor

Elektriğe Zam Geliyor
Elektriğin birim fiyatına 1 Ocak'tan itibaren zam geliyor. Beklenti yüzde 5-10 aralığında bir fiyat artışı olacağı yönünde.
Enerji sektörü ve tüketicilerin gözleri, Ankara'dan doğalgaz ve elektrikle ilgili olarak çıkacak yeni tarifelerle ilgili kararlara çevrildi. Elektriğe, yeni yılla birlikte 1 Ocak'ta yüzde 5-10 aralığında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılırken, oranın yaklaşık olarak yüzde 9.8 olabileceği belirtiliyor.

Habertürk, enerji sektörünün ve milyonlarca tüketicinin dört gözle beklediği üç kritik karara ilişkin yürütülen ve büyük ölçüde sonuçlanan çalışmaların ayrıntılarına ulaştı. İşte o kararlar:

ELEKTRİKTE YENİ TARİFE

Elektriğe, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere zam hazırlığı son noktaya geldi. Her ne kadar yüzde 5-10 aralığında bir zam konuşulsa da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) değişik senaryolar üzerinde çalıştığı biliniyor. Oranın, yüzde 9.8 olabileceği kaydediliyor.

KARAR PERŞEMBE GÜNÜ BELLİ OLACAK

EPDK, bu konuyla ilgili kararını, 31 Aralık Perşembe günü yapacağı toplantıda alacak. Karar, aynı gün kamuoyu ile paylaşılacak. Bilindiği gibi elektrikte, tarifeler 3 ayda bir gözden geçiriliyor. Maliyet artışı söz konusu ise buna göre bir fiyat artışına gidiliyor. Maliyetler düşmüşse bu kez fiyatlar aşağıya çekiliyor.

EN SON 2014'TE ZAM YAPILMIŞTI

EPDK bundan önce son olarak 1 Ekim 2014 tarihinde elektriğe ve doğalgaza zam yapmıştı. Her iki kaleme de gelen zam yüzde 9 civarında olmuştu.

5 YILDA 17.5 MİLYAR YATIRIM YAPILACAK

EPDK, elektrik dağıtım şirketlerinin 2016 ile 2020 dönemini içeren 5 yılda yapacakları yatırım için öngörülen tutarı da belirledi. Kurul, 5 yılda yaklaşık 17.5 milyar TL'lik yatırım (kamulaştırma dahil) hedefi koydu. Yıllık, 3.5 milyar TL yatırım hedefleniyor. Sektör temsilcileri, dağıtım şebekesine yapılacak yatırımın önemine işaret ederek, bu yatırımlarla birlikte arıza ya da kesintilerin daha da azalacağını dile getiriyorlar.

TÜRK AKIMI'NDA YUMUŞAMA

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, "Türk Akımı boru hattı ile ilgili müzakerelerin tekrar başlaması ihtimal dışı değil" dedi. Novak, "Türk Akımı hattının hayata geçmesi AB'nin kara altyapısının inşası hakkındaki kararına bağlı" diye ekledi.

DOĞALGAZI PETROL KURTARDI

Büyük bir sürpriz olmazsa doğalgaza zam yapılmayacak. Doğalgaz fiyatlarının petrolle birlikte hızla düştüğünü belirten kaynaklar, Rus gazının her 1000 metreküp fiyatının 400-450 bandından, 199 dolara kadar gerilediğine işaret etti. Petrole bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının daha da düşeceği kayda geçirildi. BOTAŞ, doğalgaz fiyatlarını her ay maliyet bazlı olarak gözden geçiriyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.