Emekli ve memura müjde: 2022'de çift zam geliyor!

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam haberi... Memur ve memur emeklisi, ocakta yapılacak zamların ardından bir zam daha alacak. Bu zammın kapısını ise 3600 ek gösterge düzenlemesi açacak. Bu düzenleme de yakında Meclis gündemine geliyor.

Emekli ve memura müjde: 2022'de çift zam geliyor!

Milyonlarca memur ve memur emeklisine ocakta çifte zam göründü. Memur ve memur emeklisi, temmuzda yüzde 8.45 zam almıştı. Ocaktaki toplu sözleşme zammıyla birlikte alacakları toplam zam da son 1 yılda yüzde 26-28 seviyesinde gerçekleşecek


Bunun yüzde 40 zamma tamamlanması için ise ek yüzde 10 civarı zam yapılabileceği hesaplanıyor. Bütün bunların üstüne bir de gündemde olan 3600 ek gösterge zammı eklenecek.

YAKINDA MECLİS’TE

Dün katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şunları söyledi:

 “Önümüzdeki hafta pazartesiden (bugün) itibaren bu 3600 ek gösterge meselesini de gündemimize alacağız takvimlendireceğiz. Bakanlık bünyesindeki çalışmalar bitti, komisyon çalışmasını sosyal ortaklarımızla ele alıp onu da inşallah yeni yılın başında gündeme sokacak hale getireceğiz. Esas emeklilik durumlarını ve haklarını güçlendiren bir düzenlemedir. Açıkladığımız farklı kategorilerdeki memur maaşlarına göre belirleniyor ve ciddi bir etki yapıyor. Kamu çalışanlarımızın 3600 ile ilgili talepleri yıllardır devam etmektedir. Biz bunu sözleşme maddesi haline getirdik ve 2022’de çözüleceğini söyledik. Bizim tarafımızdan bu bitirilmiş ve Meclis’e intikal ettirilmiş olacaktır.”

1000 LİRALIK ARTIŞ

Ek gösterge memurun maaşını yükselten bir parametre. Ancak ek gösterge, Emekli Sandığı’na tabi memurun görev aylığı tutarını çok az yükseltmesine (20-50 lira arasında) karşın, emekli aylığını 800-1.000 lira arasında artırıyor. İkramiyelerdeki artış ise 30 bin lirayı buluyor. 3600 ek göstergesinin 2022 yılında çözüme kavuşturulması planlanıyor.

KİMLERE VERİLECEK?

3600 ek gösterge kapsamında polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ile diğer idareciler bulunuyor. Memurlar ve sendikalar ise bugüne kadar ek göstergeleri olmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanı hizmetli, müstahdem gibi memurlar için de bir ek gösterge rakamı belirlenmesini istiyor. Memurlardan 3600 ek gösterge verilmesi öngörülen kesimde halen ek göstergesi 2200 olan da var, 3000 olan da. Ek göstergenin 2200’den veya 3000’den 3600’e yükseltilmesi emekli aylığını da ikramiyeyi de farklı etkiliyor. Sendikalar artık kamuda en düşük ek göstergenin 3600 olmasını talep ediyor.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER