Gece yine rekor kıran dolar/TL'de son durum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gece verdiği 'faiz indirimine devam' mesajı sonrası 14.05'le rekor tazeleyen dolar/TL kuru, güne 13.55 seviyesinde başladı. 15.70'in üzerine çıkan euro/TL ise 15.40 dolaylarında.

Gece yine rekor kıran dolar/TL'de son durum

Türk parasındaki değer kaybı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'faiz sebep, enflasyon neticedir' şeklindeki teorisi doğrultusunda atılan adımlarla hızlanırken, dün gece yine bu yönde mesajlar verilmesiyle dolar 14.05'i, euro 15.89 lirayı aştı.

Rekor seviyeden dönen dolar/TL kuru, gece boyu 13 liranın üzerinde dalgalandı. Bu sabah saatlerinde 13.50-13.60 bandında değerleniyor.

Euro/TL ise 15.89 ile rekor tazeledikten sonra bu sabah 15.35-15.45 bandından işlem görüyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, dün gece katıldığı TRT yayınında "Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız. Kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz. Artık cari açık verip bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren ekonomi olma hedefiyle hareket ediyoruz" diye konuştu.

Seçim öncesine kadar faizin düşeceğini, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da enflasyonda da iyileşmenin gerçekleşeceğini savundu.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER