İstenmeyen aramalardan kurtulmanın 3 yolu

İstenmeyen aramaların önüne geçmek için düzenlemeler yapıldı, cezalar kesildi, ama şirketler cep telefonlarımızdan istemesek de rahatsız etmeye devam ediyor. Bundan kurtulmanın 3 yolu var...

İstenmeyen aramalardan kurtulmanın 3 yolu
Reklam ve pazarlama amaçlı kısa mesaj veya aramalar, bir cep telefonu kullanıcısının en büyük sorunu. Ne yaptıysak başa çıkmadık. Düzenlemeler yapıldı, cezalar kesildi, ancak yine de istenmeyen (spam) numaralardan gelen aramaların ve kısa mesajların ardı arkası bir türlü kesilmedi.

Dünyadaki tüm kullanıcıların büyük bir sorunu. Ancak Türkiye, istenmeyen aramaların en çok yapıldığı ülkelerin listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre, aramalar üzerine akıllı telefon uygulaması geliştiren Truecaller’ın hazırladığı rapora göre tüm dünyada yılın ilk 5 ayında 5.5 milyar istenmeyen arama gerçekleşti. 
 
TÜRKİYE İSTENMEYEN ARAMALARDA 5’İNCİ


En çok istenmeyen aramaların yapıldığı ülkelerin başındaysa aylık ortalama 22.6 çağrı ile Hindistan geliyor. İkinci sırada ise ABD ve Brezilya’da 20.7 seviyesinde bulunuyor. Şili 17.4 çağrıyla üçüncü, Güney Afrika ise 15 isteyemeyen arama ile dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye ise listenin beşinci sırasında. Rapora göre Türkiye’deki cep telefonu kullanıcılarına aylık ortalama Türkiye’de 12.2 kez istenmeyen çağrı yapılıyor.
 
EN ÇOK BANKALAR ARIYOR


Aynı dönemde Türkiye’de gerçekleşen istenmeyen aramalarda ilk sırayı yüzde 49’la banka, kredi ve kredi kartı gibi konuları kapsayan finansal hizmetlere yönelik aramalar aldı. Telekom şirketlerinden gelen kampanya, tanıtım aramaları yüzde 31’le ikinci sırada yer alırken, tele-pazarlama aramaları yüzde 12’lik bir orana sahip. Kötü niyetli aramaların yanı sıra dolandırıcılığa, pazar araştırmasına ve sigorta ürünleri satmaya yönelik aramaların toplam oranı ise yüzde 8’de kaldı. ABD’de rahatsızlık vermeye yönelik kötü niyetli aramaların yanı sıra dolandırıcılık amaçlı aramalar ilk iki sırada yer alırken, İngiltere’de tele-pazarlama ve sigorta aramaları, İtalya’da tele-pazarlama ve telekom aramaları öne çıktı.
 
İSTENMEYEN ARAMALARDAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?


1 - MOBİL İLETİŞİM OPERATÖRLERİ: 

İlk çözümlerin başında mobil iletişim operatörlerinden yapacağını ayarlar bulunuyor. Şirketlerin tanıtım mesajları veya mobil pazarlamayla ilgili olan kısa mesajlarını, kullandığınız mobil iletişim operatörlerinin hesap ayarlarından kapatabilmeniz mümkün. İstenmeyen kısa mesaj ve aramalar belli bir numarada geliyorsa, bunun için operatörlerin sunduğu ekstra paketler var. Aylık ortama 1-2 TL ücretle, kısa mesaj ve aramaların yapıldığı numarayı engelleyerek, sizi rahatsız etmesinin önüne geçebilirsiniz.


2 - İŞLETİM SİSTEMLERİ: 

Android: Akıllı telefonları işletim sistemlerinde istenmeyen kısa mesaj ve çağrıları engelleme çözümleri bulunuyor. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda ‘Çağrı Geçmişi’ bölümünden Son Aramalar ekranını açın. İstemediğiniz numaranın üzerine dokunarak ‘Çağrı Ayrıntıları’ bölümüne geçin. Açılan sayfada direkt olarak ‘Numara Engelle’ bölümüne tıklamanız halinde artık bu numara size ulaşamayacaktır. Sizi aramamış birini engellemek istiyorsanız, ‘Kişiler’ bölümünde Telefon kısmını açın. Daha sonra sağ üstteki bölümden ‘Ayarlar’a dokunarak açılan bölümden ‘Çağrı Engelleme’ kısmına gelerek istemediğiniz kişiyi ya da numarayı ekleyebilirsiniz.

iOS: ‘Son Aramalar’ bölümünden engellemek istediğiniz numaranın yanındaki bilgi (i) işaretine dokunarak detaylar ekranına gidin.  Bu bölümün en altında bulunan ‘Bu Arayanı Engelle’ kısmından basarak numara engelleme işini tamamlayın. Ayrıca sizi daha aramamış birini engellemek istiyorsanız ‘Ayarlar’ bölümüne giderek, ‘Telefon’ kısmından ‘Engellenenler’ basın. ‘Yeni Ekle’ye dokunarak aramasını istemediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz.

3 - UYGULAMALAR

Akıllı telefonların olmazsa olması olan uygulamalar da kısa mesaj veya numara engelleme özelliklerini kullanıcılara sunuyor. Şu anda istenmeyen aramaları engellemeye yönelik iki popüler uygulama bulunuyor. Bunlardan biri Truecaller. Diğeri ise Turkcell’in geliştirdiği ‘UpCall’. Kullanıcıların akıllı telefonlarındaki arama kayıtları üzerinden çalışan bu uygulamalarda, istenmeyen (spam) çağrılar tek dokunuşla engellenebiliyor. Gelen aramalarda bilinmeyen numaraları tespit eden söz konusu uygulamalar, kullanıcılara aramaları yanıtlamadan önce çağrının geldiği şirketi de bildiriyor. Ayrıca bu uygulamalar, aynı zamanda bir rehber gibi çalışarak, isimden veya numaradan aradığınızı bulmanıza yardımcı oluyor.  

İstenmeyen aramalarda önde ülkeler (Rakamlar, ayda kişi başına düşen istenmeyen arama sayısını göstermektedir)

Hindistan 22.6
ABD 20.7
Brezilya 20.7
Şili 17.4
G. Afrika 25.0
Meksika 12.2
Türkiye 12.2
Peru 12.2
Nijerya 10.4
Mısır 9.9
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 09:46

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER