Kahn serbest bırakıldı!

Hakkında cinsel taciz suçlamasında bulunulan IMF'nin eski başkanı Dominique Strauss-Kahn, ev hapsinden kurtuldu ancak pasaportunu geri alamadı.

Kahn serbest bırakıldı!
Hakim, eşiyle birlikte mahkeme salonuna gelen eski başkan hakkındaki suçlamaların düşmediğini hatırlattı. Manhattan'daki mahkemedeki duruşma 10 dakika kadar sürerken, eski başkan eşi Anne Sinclair ile gülerek mahkeme salonundan ayrıldı.

Staurss-Kahn'ın karar sonrasında açıklamada bulunan avukatı, müvekkilinin aklanacağını belirtirken, tacize uğradığını söyleyen otel görevlisinin avukatı ise müvekkilinin suçlamasında tek bir kelimeyi bile değiştirmediğini açıkladı.

Otel görevlisi kadının avukatı, ellerinde ''somut kanıtlar'' bulunduğunu da ifade etti.

Kahn salondan gülerek çıktı

Strauss-Kahn mahkeme salonundan eşiyle birlikte gülerek çıktı.

Mahkemenin hakimi, serbest kalan eski IMF Başkanının davasının kapanmadığını belirttiği açıklamasında, daha önce belirlenen 18 Temmuz duruşma tarihinin hala geçerli olduğunu hatırlattı.

Otel çalışanı yalan söylediğini kabul etti

New York Savcısı, eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın tacizde bulunduğunu iddia eden otel çalışanının, tahkikat jürisine yalan söylediğini kabul ettiğini bildirdi.

Otel görevlisi kadının avukatı Kenneth Thomson da müvekkilinin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasının ''yalan olduğu'' söyledi.

Kenneth Thomson, Strauss-Kahn'ın ev hapsinin kaldırılmasına karar verilmesinin ardından müvekkilinin olanları bütün dünyaya anlatmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Öte yandan, Strauss-Kahn'ı tecavüz ve cinsel saldırıyla suçlayan otel çalışanının, sözde saldırıdan sonra olanlar hakkında tahkikat jürisine yalan söylediğini kabul ettiği bildirildi.

New York Savcısı, otel çalışanının saldırı hakkında tahkikat jürisine yalan söylediğini, jüriye anlattığının aksine olaydan sonra başka bir odayı temizlediğini söyledi.

Savcı, davacı tarafın taciz konusunda şikayetinde geç kaldığını da belirtti.

Bu arada, Fransız Sosyalistler de Strauss-Kahn'ın ev hapsinden kurtulmasından sonra ''rahat bir nefes'' aldı.

Sosyalist Parti sözcüsü Benoit Hamon, ''Bugünün en önemli olayı, savcının şikayette bulunan kişiyle ilgili ciddi bir şüphesi bulunduğunun ortaya çıkmış olmasıdır'' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER