Kırmızı Et Fiyatlarına Rekor Zam! 38 Liradan 40'a Çıktı

Et fiyatları yeniden uçuşa geçti. Ramazan'da ikinci kez zamlanan kırmızı etin fiyatı, 38 liradan 40 liraya çıktı. Geçen yıla göre ise toplam yüzde 33 zam geldi.

Kırmızı Et Fiyatlarına Rekor Zam! 38 Liradan 40'a Çıktı
Enflasyon farkıyla birlikte yılın ikinci yarısında yüzde 4.7 zam alacak olan 11 milyon emekli ve 2.5 milyon memur, gıda fiyatlarına gelen zamlarla birlikte ne yapacağını şaşırdı. Özellikle kırmızı et fiyatlarının son bir ayda iki kez artması, vatandaşı kasap tezgahlarından iyice uzaklaştırdı.
SATIŞLAR YÜZDE 20 DÜŞTÜ

Ramazan'da kırmızı ete zam gelmeyeceğini söyleyenlerin aksine önce yüzde 4.2 zamlanarak 38 liraya yükselen dana kıymanın fiyatı, ikinci zamla 40 liraya ulaştı. Dana kuşbaşı 41.50 liradan 43 liraya çıkarken, karkas etin fiyatı da 26.50 liraya yükseldi. Geçen yıl Temmuz ayına göre ise kıyma yüzde 33, dana kuşbaşı ete ise yüzde 26 zam geldi.

"BU YIL İŞLER TERS"

Gelen zamlar yüzünden Ramazan'da satışların geçen yıla göre yüzde 20 düştüğünü söyleyen Beşiktaş'taki Yayla Et'in işletmecisi Mahmut Gökhan Güner, "Geçen yıl nefes almadan çalıştık. İzinleri bile iptal etmiştik. Bu yıl ise tam tersi bir durum söz konusu" dedi.

STOKÇULAR DEVREDE

Piyasada yeterli hayvan olmasına rağmen köylünün stokta et tuttuğunu bu nedenle de fiyatların arttığını belirten Güner, bu durumun Eylül ayına yani Kurban Bayramı'na kadar devam etmesi halinde yeni bir zam dalgasının gelebileceğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 11:39

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER