Kısa çalışmada karar haftası

Halen 1 milyon 700 bin çalışanın ücretini aldığı kısa çalışma uygulaması için karar haftası geldi. Bu hafta içinde alınacak kararla, kısa çalışma uygulamasının eylül ayı içinde hangi şartlarda uzatılacağı belirlenecek. İşçi ve işveren temsilcileri ise uygulamanın 2020 yılı sonuna kadar uzatılmasını istedi.

Kısa çalışmada karar haftası

Temmuz ayı sonunda Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, kısa çalışma uygulaması bir ay daha uzatılmıştı.
Meclis kapanmadan yapılan yasa değişikliği kapsamında, kısa çalışma uygulamasının sektörel veya genel olarak uzatılması mümkün bulunuyor.

Ancak son uzatma kararında sektörel ayrım yapılmamış ve genel olarak işverenlere bu imkandan yararlanma hakkı tanınmıştı.
Yeni alınacak kararla ise, Eylül ayında kısa çalışma uygulamanın şartları belirlenecek.

Bunun için sektörlerden ve bakanlıklardan görüşler alınmaya başlandı. Talepler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda toplanıyor ve buna göre karar alınacak.

Sektörel uygulama kararı söz konusu olursa, sadece belirlenen sektörler kısa çalışma uygulamasından yararlanabilecek.

Böyle bir durumda, kısa çalışmanın hizmetler alanındaki işletmeleri kapsayacak şekilde devamı bekleniyor.

Kısa çalışmadan çıkan işverenler ise, normalleşme desteğine başvurabilecek. Normalleşme desteğinde, çalışanlar için işverene asgari ücret üzerinden işçi ve işveren prim desteği veriliyor. Bu prim desteği 3 ay boyunca sürüyor.

İşçi ve işveren sendikaları ortak bir açıklamayla kısa çalışma uygulamasının yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi. (Hacer Boyacıoğlu/Hürriyet)


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER