Milyonların merak ettiği maske fiyatları ve nerede satılacağı belli oldu

İktidarın yaşattığı karmaşanın ardından en son ücretli satılacağı maskenin detayları netleşmeye başladı. Maske ücretlerinde üst limit 1 TL olacak, market ve eczanelerde satılacak.

Milyonların merak ettiği maske fiyatları ve nerede satılacağı belli oldu

Ücretsiz maske dağıtımı yapılamayınca AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ücretli maske satışının başlayacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından detaylar da netleşmeye başladı. Hürriyet'ten Eray Görgülü'nün haberine göre, cerrahi maske fiyatında üst limit 1 TL olarak belirlenirken, marketlerde de maske satışı yapılmasının önü açılacak.

Erdoğan’ın önceki akşam açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kararları arasında maske satışına izin verilmesine yönelik düzenleme de yer alırken, uygulamanın detaylarıyla ilgili bir genelge hazırlandığı öğrenildi.

EN FAZLA 1 TL OLACAK


Ticaret Bakanlığı ile medikal sektörün temsilcileri, yeni düzenlemeyle ilgili bir araya gelirken, genelgeyle market ve gross marketlerde de maske satılabilmesi için izin verileceği ifade edildi. Erdoğan’ın onayına sunulacak olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından eczane, market ve gross marketlerde satışa sunulacak cerrahi maske ücretinde üst limitin ise 1 TL olması bekleniyor. Farklı türdeki maskeler için de farklı üst limitler belirlenecek.

ECZANE VE MARKETLERDE


Eczane ya da marketler isterse belirlenen üst limitin altında satış yapabilecek; ancak, bu rakamın üstünde satışa izin verilmeyecek. Maske satışının başlamasıyla birlikte kurumlar da eczane ve marketleri sıkı bir şekilde denetleyecek. Denetimlerin Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılacağı öğrenildi.

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER