Sanayiciden dönüşüm çağrısı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, ‘söylemezsem vebal altına girerim’ dedi ve uyardı: “Sanayi depreme hazır değil, üç maymunu oynama dönemi bitti. Depreme uygun olmayan firmaların çok hızlı bir şekilde dönüşümlerinin yapılması lazım” dedi

Sanayiciden dönüşüm çağrısı
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan 5.8’lik deprem, herkesi birkez daha beklenen büyük deprem gerçeği ile yüzleştirdi. 1999 Marmara depreminin ardından konutlarla ilgili kentsel dönüşüm süreci devam ederken, bir çağrı da sanayiciden geldi. Herkes gibi sanayicinin de depreme hazır olmadığı özeleştirisini yapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Bu konuda artık üç maymunu oynama dönemimiz bitti” dedi.

CHECK-UP YAPILMALIİSO’nun geleneksel Anadolu illeri ziyaretleri kapsamında İstanbullu sanayiciler, Şanlıurfa ve Gaziantep’e gitti. Şanlıurfa’da gazetecilerle bir araya gelen Erdal Bahçıvan, “Yapabileceklerimizi öne çıkarmak adına İSO olarak, sorumluluğu güçlü bir şekilde almaya kararlıyız. İstanbul sanayisinin dönüşümü konusunda bir yöntem belirleyeceğiz. İstanbul’daki tüm firmaların check-up’ının yapılması gerek. Bu check-up neticesinde uygun olmayan firmaların da çok hızlı bir şekilde dönüşümlerinin yapılması lazım” diye konuştu.

ENFLASYON RİSKİ YOK

Ekonomik gündeme ilişkin diğer konulara da değinen Erdal Bahçıvan, şunları söyledi: “Enflasyonu besleyecek en önemli risk, kur. Bizim şu anda, kabul edelim ki talep noktasında çok güçlü bir enflasyon riskimiz yok. Kurla ilgili düşüncem, geçtiğimiz 10 günde kur 5.80-5.90 bandını eğer geçmediyse kurda özellikle yaşadığımız o büyük sıçramayı, zıplamayı artık beklemiyorum.”

STRATEJİK YABANCI YATIRIMLAR YOLDA

Türkiye’nin avantajları nedeniyle dünya piyasalarından para çekmekte zorlanmayacağını belirten Erdal Bahçıvan, yabancı sermayenin Türkiye’ye girişi noktasında önemli ve sevindirici gelişmeler yaşandığını söyledi. Alman Volkswagen’in Manisa’da yatırım kararının önemli olduğunu belirten Bahçıvan, “Ayrıca özellikle sanayi ve imalat olmak üzere farklı sektörlerde yabancı ilgisi yüksek. Şu anda masada bitmek üzere olan sadece benim bildiğim 3-5 tane ciddi diyebileceğimiz boyutta işlem var. Stratejik yatırımlar noktasında önümüzdeki günlerde duyduğumuzda etkileneceğimiz rakamlar olacak. Özellikle Avrupa dışında, mesela Japonya ve Hindistan’dan enteresan, stratejik ilgiler var” dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 09:18

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER