SGK'ya borcu olana hizmet yok!

SGK’ya prim borcu olan 1 milyon yurttaşın ödeme günü yarın. Borcunu ödeyemeyen yurttaşlar sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanamayacak.

SGK'ya borcu olana hizmet yok!

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapılandırılan prim borçlarının ilk taksit ödemesinde son günün yarın olduğunu hatırlattı. SGK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, başvuruları 30 Eylül'de sona eren yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri yarına kadar yapılacak.

İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021'de sona erecek. Avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. Ödemelerin yapılamaması durumunda sağlık gibi sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanılamayacak.

Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet'ten yapılabildiği gibi SGK'nin anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM'leri, internet veya mobil bankacılığından da yapılabiliyor.

YAPILANDIRMAYA 1 MİLYON BAŞVURU

1 milyonun üzerinde yurttaş yapılandırmaya başvurdu. Buna göre Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan borçlar yapılandırıldı.

Yapılandırılan prim borçlarının gecikme zammı ve cezası ile kanuni faizinin silindiği gibi borç tutarları da Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 90'ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50'si silindi. Taksitle ödemek isteyenlere ikişer aylık periyodlarla 36 aya kadar ödeme zamanı verildi.

Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşların 30 Kasım 2021'e kadar gelir testi yaptırmaları durumunda çıkan sonuca göre, geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanların tüm borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. Sigorta primi devletçe karşılananlar genel sağlık sigortasına hiçbir ödeme yapmadan sağlık hizmetinden de ücretsiz yararlanabilecek.

 
 
 


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER